Polacy kibicują nie tylko sportowcom, ale również naukowcom

Polacy zaczynają kibicować nie tylko sportowcom, ale również naukowcom. I czekają na efekty dobrej pracy na uczelniach – powiedział w piątek w Warszawie minister nauki i szkolnictwa wyższego Wojciech Murdzek podczas gali XXI Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2020.

Opublikowane w piątek zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem Kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Obejmuje ono cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Ranking Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

Pierwsze miejsce w Rankingu Uczelni Akademickich zajął Uniwersytet Jagielloński. W Rankingu Uczelni Niepublicznych ponownie wygrała Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na szczycie Rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych znalazła się Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.

„Społeczeństwo polskie, Polacy czekają na efekty dobrej pracy na uczelniach, wielkiego zaangażowania – co się przy koronawirusie sprawdziło – naukowców, i na budowanie dumy narodowej z osiągnięć polskich uczelni, polskiej nauki, bo tego podobnie jak w sporcie oczekujemy” – powiedział szef resortu nauki Wojciech Murdzek podczas gali zorganizowanej w Centrum Olimpijskim PKOl.

„To jest nowe zjawisko (kibicowanie naukowcom – przyp. PAP), chciałbym podkreślić bardzo cenne, bo to jest kapitał, który wzmacnia autorytet naszych naukowców, (…) budzi taką pozytywną emocję” – dodał.

Murdzek zaznaczył, że kluczowe jest inwestowanie „w najlepszych młodych ludzi”; uczelnie muszą o najlepszych konkurować. „Każdy chciałby skupić tę elitę intelektualną naszej polskiej młodzieży. Ale żeby tak się stało, to trzeba z drugiej strony pokazać jak najlepszą ofertę, jak najlepsze szanse na rozwój” – powiedział minister, zwracając się do rektorów uczelni.

Przewodniczący kapituły konkursu prof. Michał Kleiber powiedział dziennikarzom, że tegoroczne prace nad wyłonieniem laureatów były trudne ze względu na epidemię koronawirusa, jak i zmiany ustawowe.

Ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z lipca 2018 r. wprowadziła wiele zmian na uczelniach – wskazał. „Ona zasadniczo zmieniła zawartość baz danych, które opisują osiągnięcia poszczególnych uczelni” – powiedział. Między innymi z tego powodu wyniki tegorocznego rankingu ogłoszono z opóźnieniem. Jednak, jak zauważył prof. Kleiber, również matury się przesunęły, dlatego ranking nadal może być pomocny dla tegorocznych maturzystów przy wyborze uczelni.

Ranking Perspektyw uwzględnia 29 wskaźników zgrupowanych w siedem kryteriów: Prestiż, Absolwenci na rynku pracy, Potencjał naukowy, Efektywność naukowa, Potencjał dydaktyczny, Innowacyjność i Umiędzynarodowienie.

Szczegółowe wyniki rankingu są dostępne na stronie: www.ranking.perspektywy.pl.

autor: Szymon Zdziebłowski, szz/ agt/

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły