Pojazd unoszący się nad ziemią

Jak skonstruować pojazd, który będzie pędził z prędkością tysiąca kilometrów na godzinę? Debatują nad tym studenci z Warszawy i Wrocławia

Ze swoimi pomysłami nie kryją się wyłącznie w budynkach swoich uczelni, postanowili zrobić coś innowacyjnego i wziąć udział w konkursie organizowanym przez firmę zajmującą się pionierskimi projektami – SpaceX. To właśnie ta organizacja niedawno wysłała ona w kosmos rakietę nośną Falcon 9. Teraz realizuje kolejny, pionierski projekt. Zamierza zbudować ultraszybki, lewitujący pojazd, który mógłby poruszać się z prędkością 1 tysiąca km/h. Właśnie dlatego postanowiła zaangażować w jego budowę inżynierów i pasjonatów nowych technologii.

Skoro mowa o pasjonatach to nie mogło zabraknąć Polaków, którzy niejednokrotnie już wykazali, ze nowinki technologiczne nie są im obce. Postanowili podjąć się budowy zupełnie innowacyjnej maszyny – Hyperloop. To właśnie ona będzie transportem piątej generacji.

Założenia konkursu są takie, że maszyna, która powstanie musi być zamknięta w rurze o niskim ciśnieniu i tam rozpędzać się do prędkości 1200 km/h. Siła początkowego rozpędu będzie tu decydująca, gdyż to ona będzie warunkowała dalsze lewitowanie maszyny.

Wkład w budowę pojazdu chciało mieć 1200 drużyn z całego świata, które zgłosiły się do konkursu. Wśród nich znalazł się polski zespół – Hyper Poland – który składa się ze studentów i przedstawicieli kilku polskich firm. Studenci z Wrocławia zajmują się napędem elektrycznym oraz odpowiadają za poziomowanie lewitacyjne pojazdu podczas ruchu. Stroną aerodynamiczną całego przedsięwzięcia zajmują się natomiast studenci z Warszawy.

Polacy znaleźli się wśród 300 drużyn, które przeszły do kolejnego etapu konkursu. W następnym etapie znajdzie się już tylko 20 drużyn, które zostaną ogłoszone na początku lutego. Po tym czasie drużyny będą musiały zbudować swój pojazd. Oczywiście będzie on o wiele mniejszy niż powinien być w rzeczywistości.

Co ciekawe, w Stanach Zjednoczonych jest utworzona trasa, którą mógłby się poruszać ten pojazd. Umiejscowiono ją pomiędzy Los Angeles a San Francisco i ma ona ponad 600 kilometrów

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły