Zatraceni w sieci

Czy bez sieci nie potrafimy już żyć? Wielu uważa, że swojej obecności w Internecie nie powinniśmy traktować w kategorii problemu. Na ile jednak te opinie są zgodne z prawdą?

Blisko 65% Polaków twierdzi, że pomimo częstego używania Internetu robi to w granicach rozsądku. Z drugiej jednak strony, ponad połowa nie wie jak wyglądałoby ich życie bez smartfona. Czego się boją? Boją się, że coś ich ominie. Ta przypadłość to tzw. FOMO.

Co trzeci badany (34%) jest w stanie rozstać się z nim tylko na kilka godzin. 26% respondentów, którzy do przeglądania Internetu wykorzystują urządzenia mobilne, zerka na ekran swojego smartfona lub tabletu co najmniej raz na godzinę. Natomiast 3 na 10 Polaków robi to za każdym razem, gdy tylko dostanie powiadomienie.

Na nasz odbiór sieci wpływa przede wszystkim szybkość zamieszczanych tam informacji. Boimy się, że jeżeli teraz nie sprawdzimy, co zamieszczają nasi znajomi to ta szansa przepadnie bezpowrotnie, a my nigdy nie natrafimy na treści, które pojawiły się w danym momencie. Czy to jednak prawdziwy problem? 90% osób twierdzi, że ich to nie dotyczy, przy tym nieco ponad jedna trzecia respondentów zauważa, że ich bliscy denerwują się, gdy przez dłuższy czas nie mają dostępu do swojego smartfona lub tabletu. Co czwarty ankietowany skarży się natomiast na ogólne poirytowanie i rozdrażnienie osób z jego bliskiego otoczenia.

Tego typu emocje są zresztą charakterystyczne dla występowania FOMO. Ta dolegliwość uruchamia w nas nie tylko stres, ale również wspomnianą drażliwość czy poirytowanie. Co więcej, 39% respondentów czuje się rozleniwiona i często brakuje im energii do działania. Niemal co trzeci badany skarży się na problemy fizyczne – ból kręgosłupa czy problemy ze wzrokiem, a 31% Polaków odczuwa brak czasu. Co czwarty respondent ma trudności ze skupieniem się i jest rozproszony przez zbyt wiele rzeczy.

Zdrowie to jedna z tych kwestii, które ulegają zachwianiu w przypadku tej przypadłości. Pojawiają się także poważne problemy z normalnym funkcjonowaniem w społeczeństwie. Blisko 40% badanych zauważa, że bliscy podczas korzystania ze smartfona w ogóle nie skupiają się na kontakcie bezpośrednim z drugą osobą.

Źródło: On Board Public Relations

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły