Pierwszy taki laser na świecie

Już za kilka lat branża medyczna czy też elektroniczna może działać zupełnie inaczej. Prowodyrem tej zmiany będzie laser polimerowy zasilany elektrycznie, który niedawno stworzyli naukowcy z Poznania. To pierwszy taki laser na świecie

Powstały ostatnio laser polimerowy zasilany elektrycznie to zwieńczenie dziesięcioletniej pracy naukowców z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Nad tego typu urządzeniem pracowali badacze z całego świata, ale zespół z naszego kraju okazał się być znacznie szybszy niż inni. Dla osób, które się tym zajmowały to taki Święty Graal. Do jego wytworzenia zastosowano polianilinę. Już od dawna wykazywała ona odbiegające od normalnej emisji efekty świecenia. Badania nad tym polimerem okazały się być jednak trafione. Dzięki temu udało się stworzyć wspomniany laser.

Według prof. Jerzego Langera, kierownika Pracowni Fizykochemii Materiałów i Nanotechnologii Wydziału Chemii UAM, zasilany elektrycznie laser polimerowy jest rozwiązaniem tańszym od dotychczas stosowanych laserów, szybszy w produkcji i może też mieć bardziej wszechstronne zastosowanie w przemyśle czy medycynie.

Naukowcom udało się uzyskać akcję laserową z zastosowaniem polimeru przewodzącego – polianiliny. Jest ona pierwszym polskim polimerem przewodzącym otrzymanym w tym samym laboratorium UAM już w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Aktualnie laser nadal jest na etapie urządzenia laboratoryjnego.

 – Materiał czynny stanowi tabletka o średnicy 3 mm, grubości 0,5 mm, można ją jeszcze bardziej zminiaturyzować. Potrzebne są dalsze prace, by uczynić laser bardziej poręcznym i stabilnym w działaniu – powiedział prof. Langer

W przyszłości laser może znaleźć zastosowanie w optoelektronice, a także wszędzie tam, gdzie pojawi się potrzeba generowania modulowanego promieniowania laserowego. Stanowić będzie zdecydowanie lepszą alternatywę dla laserów, które stosowane są obecnie. Co świadczy o jego przewadze? Przede wszystkim to, że wykorzystuje się do niego zupełnie nowy materiał aktywny. Za jego zastosowanie zapłacimy znacznie mniej. Naukowcy zaznaczają, że nowy laser jest w stanie generować światło o różnej długości fal.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły