Oderwani od rzeczywistości

Internet to druga rzeczywistość, w której czujemy się równie swobodnie, co w tej realnej. Niestety, wirtualny świat nie zawsze okazuje się być bezpieczny

W sieci jest nam naprawdę całkiem dobrze. W końcu korzystamy z niej codziennie, nie ma więc obaw, że z tej strony może nam coś grozić. Rozmawiamy tam ze znajomymi, czytamy, oglądamy filmy, ale i wpisujemy hasła do naszych kont bankowych i przekazujemy poufne informacje. To narzędzie jest dla nas codziennym przyjacielem. Okazuje się jednak, że czasami jesteśmy w stosunku do niego zbyt ufni.

Z roku na rok wzrasta nieco liczba użytkowników, którzy czują się w pełni bezpieczni w sieci, jednak przybywa też tych bardziej ostrożnych. Wśród tych świadomych czających się niebezpieczeństw znajdują się najczęściej młodzi ludzie, a więc ci będący pomiędzy 15 a 24 rokiem życia. Z zagrożeniami liczą się także osoby w średnim wieku (35-49 lat).

Przykładów na to, że nie wszystkie dane w sieci są bezpieczne może być wiele. Jednym z nich jest Heartbleed, o którym było szczególnie głośno w 2014 roku. Jak wynika jednak z badań, wtedy słyszało o nim tylko jakieś 25% respondentów. Rok temu poinformowanych w tym temacie było natomiast około 40% społeczeństwa. Sytuacji, w których nasze dane są narażone na wyciek jest sporo. Nie wszystkie są zakrojone na szeroką skalę, ale mogą dotknąć właściwie każdego użytkownika sieci.

Zdarza się również tak, że pomimo zaznajomienia się z tematem zagrożeń nie mamy żadnego instynktu samozachowawczego. Nadal nie robimy nic, aby nasze informacje były bardziej bezpieczne. Z tych, którzy mają wiedzę w tym względzie, tylko 37% zrobiło coś, aby zminimalizować ryzyko włamania się na konta elektroniczne. Na szczęście odsetek osób, którzy bezczynnie patrzą na to co dzieje się wokół nich ciągle spada.

Co użytkownicy sieci robią, aby uchronić się przed zagrożeniami czyhającymi na nich w sieci? 29% z nich zmienia hasło, a 18% aktualizuje lub instaluje programy antywirusowe. Jednak co druga osoba, która zadeklarowała podjęcie jakiś działań – nie potrafiła ich dookreślić.

Źródło: Grupa IQS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły