Meteopatyczna aura

Ciągłe zmiany pogody oddziałują nie tylko na stan naszego zdrowia fizycznego, ale i psychicznego. Kim są meteopaci i jak radzą sobie ze swoimi problemami?

Z meteopatii nie leczy lekarz, gdyż dla wielu nie jest ona w ogóle chorobą. Lekarz może jednak doradzić, jak sobie radzić z jej objawami.

Ta przypadłość może dotyczyć nawet 60% Polaków. Stanowi ona charakterystyczny zespół objawów występujący u osób wrażliwych na warunki atmosferyczne i przesilenia towarzyszące zmianom pór roku. Czym się objawia meteopatia? Przede wszystkim bólami głowy, mięśni, bólami reumatycznymi, problemami z koncentracją, sennością czy też wahaniami nastroju.

Pogorszenie stanu zdrowia może dawać objawy psychiczne takie jak przygnębienie, apatia czy drażliwość a także fizyczne: ogólne osłabienie organizmu, brak energii, ospałość lub bezsenność. Przypominają one często objawy związane z depresją. Ta dolegliwość nie jest jednak domeną hipochondryków lub tych, którzy narzekają na zmienny klimat.

Stanowi ona prawdziwe odczucie pacjenta, któremu uporczywe, niemijające dolegliwości utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Dość charakterystyczne są wspomniane już bóle głowy. Uskarża się na nie wielu z nas. Często zdarza się również tak, że są one odrębną kwestią, którą powinien się zająć neurolog.

Na tego typu problemy może mieć wpływ między innymi brak witaminy D, której źródłem są promienie słoneczne. Wpływ tej witaminy jest niezwykle istotny dla naszego organizmu, a także samego układu nerwowego. Potwierdzają to badania duńskich naukowców. Twierdzą oni, że witamina D stanowi istotny czynnik stymulujący naszą odporność. Sprawia ona także, że pobudzane są limfocyty T. Witamina D jest również odpowiedzialna za prawidłowy rozwój i mineralizację kości, dlatego też jej właściwy poziom pomoże nam uchronić się przed osteoporozą czy problemami z kręgosłupem.

Nie chcę być meteopatą!

Specjaliści ostrzegają, że ludzi negatywnie reagujących na zmiany pogodowe będzie przybywać, ponieważ zmianie uległy także nawyki związane ze stylem życia. Coraz mniej osób spędza czas na świeżym powietrzu wśród przyrody. Nadmiar obowiązków, praca, szkoła, krótkie dni, przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach, brak światła słonecznego i ruchu – to czynniki, które mają duże znaczenie zarówno, jeśli chodzi o samopoczucie psychiczne, jak i fizyczne. Dotlenienie mózgu i całego organizmu zmniejsza ryzyko bólu głowy.

Trudno jest czasami nam samym odróżnić poważne schorzenia od wrażliwości na zmiany pogody. Dlatego też dobrze jest rozwiać wątpliwości udając się do lekarza. Na meteopatię wpływa wiele indywidualnych czynników, na które nie mamy wpływu. Istnieją także te zależne od nas. Możemy przede wszystkim wpływać na nasz tryb życia i sprawić, by był on odpowiedni. Z pewnością ważne będzie tu uprawianie sportu czy zdrowa dieta.

Wielu meteopatów walczy z bólem przy pomocy tabletek. One uśmierzają go jednak czasowo. Co więcej, zawierają zazwyczaj witaminę B, magnez czy wyciągi roślinne, a więc wszystko to, co możemy znaleźć w osiedlowym warzywniaku. Czy warto zatem sięgać po leki? Z pewnością dobrze jest o tym porozmawiać z lekarzem. Wizytę zaleca się również, gdy objawy znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie.

Źródło: Skymed.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły