Nowe elastyczne wyświetlacze

Technologia jeszcze z pewnością wielokrotnie nas zaskoczy. Podobnie, jak zrobiła to np. wtedy, gdy okazało się, że ekrany telewizorów, smartfonów czy tabletów mogą się zwijać jak płócienny obraz. Nad nimi pracuje również łódzkie laboratorium

Aby móc wykorzystywać wyświetlacze, które bedą elastyczne, potrzebny jest cały szereg testów materiałów organicznych wykorzystywanych do tego typu urządzeń. Tym właśnie zajmuje się jedno z najnowszych laboratoriów łódzkiego Technoparku, a więc Laboratorium Biosensorów i Elektroniki Organicznej. Naukowcy prowadzą tam też badania mające na celu optymalizację warunków wytwarzania urządzeń z substancji organicznych oraz kompozytów. Co więcej, można tam nawet zaprojektować właściwości organicznych diod elektroluminescencyjnych (OLED) stosowanych w wyświetlaczach graficznych, ogniw fotowoltaicznych oraz tranzystorów z efektem polowym.

Wspomniane laboratorium skupia się teraz przede wszystkim na szeroko pojętej elektronice drukowanej, czyli na przejściu od tradycyjnej technologii LED do OLED, a więc organicznych diod, które emitują światło, a także są wykorzystywane w elastycznych ekranach. Testy elektroniki organicznej prowadzone są niejednokrotnie w warunkach gazu obojętnego. Jest to możliwe dzięki tzw. komorom rękawicowym, w których nie ma tlenu ani wilgoci. Dzięki tego typu sprzętom naukowcy są w stanie zweryfikować, czy dany pomysł na zastosowanie dostarczonego przez klienta materiału jest odpowiedni dla technologii EO (elektroniki organicznej) i czy rzeczywiście można wprowadzić go na rynek.

Laboratorium dysponuje także specjalistyczną drukarką strumieniową, dzięki której można wydrukować urządzenia optoelektroniczne (tranzystory) lub ich elementy. Znaleźć tam można również unikatowy, zaprojektowany specjalnie na potrzeby LBiEO w pełni zautomatyzowany system pomiarowy, w tym nanorobota. Umożliwia on badanie właściwości elektrycznych OFET (organicznych tranzystorów polowych), które są urządzeniami lekkimi, a technologia ich wytwarzania jest prosta i energooszczędna.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły