Nie boimy się utraty pracy

Choć obniżył się poziom rotacji pracowników to nadal deklarujemy, że interesuje nas zmiana pracy na inną. I to już niedalekiej przyszłości. Czy naprawdę nie boimy się o swoją pracę i z kim lubimy współdziałać?

W drugim kwartale można było zauważyć nagły skok wskaźnika rotacji, bieżący okres przyniósł z kolei ostudzenie tej dynamiki. Aktualnie 26% badanych pracowników powiedziało, że w ciągu poprzedzającego półrocza zmienili pracodawcę lub stanowisko pracy u aktualnego pracodawcy. Wcześniej było ich 29%. Nie da się jednak ukryć, że ten poziom rotacji jest nadal wysoki. W tej kwestii niezmiennie rywalizujemy z Wielką Brytanią. Główną przyczyną zmiany pracy pozostaje chęć poprawy warunków zatrudnienia, którą wskazało aż 46% badanych – to najwyższy zanotowany dotąd poziom tego wskaźnika w naszym kraju.  Wyraźnie spadł z kolei odsetek badanych, którzy jako motyw zmiany podawali zmiany struktury w poprzedniej firmie (z 26% do 17%).

Wygląda również na to, że polscy pracownicy nie boją się, że w razie potrzeby nie znajdą nowej pracy. Aż 75% respondentów spodziewa się, że w razie konieczności, znalazłoby na rynku pracodawcę oferującego podobne zatrudnienie w okresie nie dłuższym niż pół roku. O 4 pkt proc. więcej – 79% stwierdziło, że znalazłoby jakiekolwiek zatrudnienie. Ten pierwszy wskaźnik był najwyższy w historii badania w naszym kraju, a w przypadku drugiego tylko dwukrotnie odnotowano więcej wskazań.

Nie tylko widzimy wiele ofert, które mogą być dla nas interesujące, ale i stajemy się coraz bardziej otwarci na zmienę pracodawcy. Co trzeci badany Polak (33%) przyznał, że mniej lub bardziej aktywnie rozgląda się za nową posadą. Istotne jest również to, że badani znacznie mniej boją się braku stabilności swojego zatrudnienia. Raczej przeciętne wyniki odnotowano w kwestii satysfakcji z wykonywanej pracy. Mimo iż większość, bo 73% respondentów, było zadowolonych z wykonywanego zajęcia, to zajmujemy dopiero 10 miejsce wśród krajów kontynentu (średnia europejska: 71%). Zadowolenie to nie różniło się specjalnie niezależnie od płci i wieku badanych.

Ważne jest również aspekty związane z nierównością płci w miejscu pracy. Z kim badani wolą pracować? 74% pracowników i aż 70% pracowniczek w Polsce wolałoby, żeby ich szef był płci męskiej. Choć szefów stawiamy wyżej niż szefowe, to w gronie współpracowników chcielibyśmy widzieć obie płcie. Tylko 26% kobiet i 40% mężczyzn preferuje pracę we własnym gronie. 87% badanych Polaków sygnalizowało natomiast, że najchętniej chciałoby znajdować się w zespole mieszanym (średnia europejska 86%).

Źródło: Randstad Polska

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły