Mniej włosów – gorsze samopoczucie

W jaki sposób utrata włosów może wpływać na nasze samopoczucie? Wielu mężczyzn od razu zaznacza, że z pewnością zmniejsza poczucie pewności siebie. Wbrew pozorom to bardzo poważna przypadłość, która spędza sen z powiek panom. Co to dokładnie oznacza dla mężczyzn?

Według raportu „Męska głowa do kontroli”, blisko 70% panów uważa, że utrata włosów może mieć wpływ na ogólne samopoczucie. Połowa twierdzi natomiast, że zmniejsza to również atrakcyjność fizyczną mężczyzny. Według 42%, wpłynęłoby to także na utratę pewności siebie.

Czytając takie informacje trudno jest się dziwić, że włosy mogą nam wiele powiedzieć o konkretnym człowieku. Okazuje się, że wskazują nie tylko na nasze upodobania czy cechy osobowości, ale i  odzwierciedlają stan zdrowia, stosowaną diecie czy leki, które przyjmujemy.  Wystarczy tylko zwrócić uwagę na podstawowe skojarzenia. Bujne męskie włosy łączą się dla nas bowiem niezmiennie z siłą. Zadbana fryzura może mieć też ogromne znaczenie w kwestii tzw. „pierwszego wrażenia”. Oddziaływuje bowiem na drugą osobę i jej opinie, gdy spotykamy ją po raz pierwszy.

Choć Polacy miewają problemy z włosami to niewielu udaje się po profesjonalną poradę do trychologa. Z jego usług korzystało zaledwie 14% mężczyzn. Najwięcej tych, którzy odwiedzili tego specjalistę, zrobiło to, ponieważ chciało sprawdzić czy skóra głowy nie zmaga się z problemami (ponad 9%). Tylko 4% mężczyzn szukało pomocy u trychologa w związku z  nadmiernym wypadaniem włosów. Ponad 86% panów nigdy nie było u tego specjalisty.

Nie jest to jednak jedyny problem. Znacznie większym kłopotem jest to, że Polacy bagatelizują pierwsze symptomy łysienia. Działają dopiero wtedy, gdy sprawa zaczyna się robić naprawdę poważna. Utrata włosów jest zjawiskiem powszechnym, dotyczącym zarówno kobiet jak i mężczyzn, często niezależnie od wieku. W przypadku panów, problem ten dotyczy blisko 2/3 całej populacji. W związku z tym, jak wiele emocji wiążę się z nadmierną utratą włosów, na całym świecie przeznacza się ogromne środki na opracowywanie skutecznych terapii przeciwko wypadaniu włosów. Tymczasem wciąż niedostatecznie dużo mówi się na temat profilaktyki, która w wielu przypadkach może skutecznie uchronić głowę przed nadmierną utratą włosów.

Co może nas uchronić przed ich wypadaniem. W ścisłej czołówce znajduje się tutaj przede wszystkim zbilansowana dieta, stosowanie odpowiednich środków do pielęgnacji włosów, unikanie stresu oraz nadmierne stylizowanie swoich włosów. .

Źródło: InnerLook PR

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły