Legendarne Camp Nou szykuje się do rozbudowy

Zamiast 2017 jest rok 2019, ale ten termin rozpoczęcia przebudowy Camp Nou nie powinien już ulegać zmianom. Barcelona pokazała uproszczony harmonogram przewidzianych prac.

W tej chwili największym realizowanym stadionem jest Estadi Johan Cruyff, czyli nowy rezerwowy obiekt „Blaugrany” na zachodzie miasta. Jednak w przyszłym roku o tej porze będzie już trwać rozbudowa europejskiego rekordzisty – Camp Nou.

Podczas sobotniego walnego zgromadzenia FC Barcelona poddała pod głosowanie swoje sprawozdania finansowe, ale też przedstawiła aktualny plan prac nad projektem pod nazwą Espai Barca, a więc stadionem, halą i drugorzędnymi funkcjami wokół Camp Nou.

Przebudowa Camp Nou rozpocznie się po sezonie 2018/19 La Liga i najpierw obejmie przestrzenie wokół obecnych trybun. Pojawi się tu konstrukcja, która stanie się nowymi tarasami dla widzów w dniu meczowym, docelowo zostanie połączona z istniejącą widownią. Do końca 2019 powinna osiągnąć swą docelową wysokość.

Jednocześnie wewnątrz zacznie się wymiana najniższego poziomu widowni, który przybliży widzów nieznacznie do boiska i da lepiej uporządkowaną przestrzeń. Pierwsza połowa nowego dolnego poziomu ma powstać jeszcze latem 2019, druga w przerwie zimowej 2019/20. Na szczycie nowego dolnego poziomu pojawi się pas prestiżowych lóż. Ponieważ i stara, i nowa konstrukcja są prefabrykowane, prace powinny przebiegać bardzo szybko.

24camp3

Równocześnie będzie budowane mocowanie dla zadaszenia na obwodzie stadionu, którego montaż potrwa aż do 2022.

W ostatnich dwóch kwartałach 2019 oczekiwane jest dobudowanie nowych sektorów widowni na północnej trybunie. To tutaj – oraz na bliźniaczej południowej trybunie – przybędzie wiele miejsc, dając Camp Nou pojemność ponad 105 tysięcy widzów.

Na przełomie 2020 i 2021 będzie gotowe zaplecze, by takie same nowe sektory ułożyć na południu. Obie trybuny będą w trakcie prac otwarte dla widzów, ponieważ celem klubu jest korzystanie ze swojego domu przez cały okres trwania budowy. Jest to możliwe, gdyż dodatkowe miejsca powstaną na zewnątrz, poza obrębem aktualnego audytorium.

Wykopy za główną, zachodnią trybuną, rozpoczną się już w połowie 2019 roku. Znajdzie się tu miejsce dla dwóch podziemnych kondygnacji, a nad nimi całkowicie nowego zaplecza hospitality i medialnego.

24camp4

Od początku 2021 kibice mają korzystać z nowych, tymczasowych telebimów podczas meczów – za każdą z bramek. Jako ostatnia rozbudowę przejdzie zachodnia trybuna. Już z nowym zapleczem, otrzyma ona imponujący trzeci poziom widowni i powiększy swą pojemność zdecydowanie. Będzie gotowa przed końcem 2021 roku.

W tym samym czasie, a więc w drugiej połowie 2021, spodziewany jest tzw. big lift, czyli podniesienie gigantycznego, ale bardzo lekkiego dachu linowego. Na początku 2022 powinny go już zdobić pierwsze płaty membrany, a w połowie roku, przed sezonem 2022/23, dach ma być kompletny, wliczając w to 4 docelowe telebimy wiszące nad krańcami boiska.

Wraz z początkiem 2023 roku stadion będzie już kompletny, a przynajmniej w pełni funkcjonalny. Wciąż będą jednak trwały prace nad jego zachodnim przedpolem, gdzie przewidziano hotel i obiekty komercyjne. Obrazowy skrót prac można zobaczyć na poniższym filmie:

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły