Kobieta na stanowisku

Kobiety na stanowiskach kierowniczych nie są żadnym przekleństwem. To raczej przywilej, który potwierdzony jest badaniami naukowymi. Wielu mężczyzn nie jest jednak w pełni do tego przekonanych. Jak jednak mimo wszystko próbować wprowadzać je na te najwyższe stanowiska? Oto siedem kroków dla tych, którzy nie do końca wiedzą jak się za to zabrać

Wszystko zaczyna się od nas

Cała zmiana w naszej firmie nie będzie miała najmniejszego sensu jeżeli naprawdę, szczerze w nią nie uwierzymy. Nie da się skutecznie rozwijać swojej firmy, gdy ulegamy trendom. To nie one mają być wyznacznikiem zmiany.

Określ właściciela zmiany

Jeżeli chcesz wprowadzić takie zmiany to nie zrzucaj odpowiedzialności za ich wykonanie na kogoś innego. Ma ona być autentyczna. Nie będzie taką, gdy zechcesz obarczyć nią dział HR lub kogokolwiek z personelu. Przykład musi tu iść z góry. Chcesz tej zmiany, więc odpowiadaj za nią od początku do końca.

Przecież jej się uda

Dotychczasowe założenia w wielu firmach były takie, że kobiecie na takim stanowisku może się nie udać. Podważ to co było do tej pory i stwórz nowy sposób patrzenia na panie będące u sterów. Zamiast mówić „brakuje jej doświadczenia“, zapytaj „co możemy zrobić, by się udało?“. Drogą do zrealizowania idei jest wiara, że stanowi ona pewne urzeczywistnienie.

Niech jedni cenią drugich

Jeżeli zatrudnimy ludzi, którzy cenią innych ludzi, określą oni, w jaki sposób optymalizować cały potencjał pracowników, w tym również kobiet. Będą otwarci na strategie wspierające zrównoważone połączenie pracy i życia prywatnego oraz mierzenie sukcesu na podstawie wyników i jakości osiągnięć. Będą wspierać pracowników podczas planowania i zarządzania karierą.

Kultura świadomego wprowadzania zmian 

Ogólne programy nie działają, co potwierdziły ostatnie trzy dekady. Nie zmieniają dotychczasowych zachowań i nie poprawiają odnotowywanych statystyk. Mogą nawet przyczyniać się do złudnego samozadowolenia, nagradzając działanie, a nie wyniki. Odpowiedzialność za promowanie wspomnianej kultury spoczywa na najwyższym kierownictwie i osobach decyzyjnych. HR może pomóc kierownictwu w ułatwieniu zmiany, szkolenia mogą zwiększać świadomość. To jednak liderzy muszą zmienić kulturę.

Gdzie te kobiety?

Zatrudniłeś już kobiety? Dobrze! Samo zatrudnienie to jednak nie wszystko, trzeba przemyśleć, gdzie i w jaki sposób rozplanować zasoby ludzkie, aby na każdym szczeblu byli przedstawiciele obu płci. Dla osiągnięcia sukcesu kobiety potrzebują wsparcia mentorów i promotorów oraz doświadczenia i możliwości awansu. Dlatego warto rozmieścić je tak, aby nie były rzucone na głęboką wodę, ale i miały możliwość rozwoju. Na początku nawet przy kimś, kto pozwoli im lepiej zapoznać się z tematem i ukształtować sposób postępowania.

Możliwe do zrealizowania

Prowadzenie przedsiębiorstwa jest ukierunkowane na wyniki oraz planowane osiągnięcia. Wszystkie decyzje dotyczące zatrudniania i promocji można uzasadnić, ale jeżeli nie zbliżają nas one do punktu równowagi, wtedy po prostu nie da się wprowadzić parytetu płci. Określ spuściznę talentów – w jaki sposób dojdzie do zmian oraz co zostanie zrealizowane w danym terminie. Planuj to zagadnienie tak samo, jak strategiczne priorytety biznesowe lub inwestycje. Prawdziwa zmiana wymaga czasu, koncentracji i dyscypliny.

Źródło: ManpowerGroup

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły