John Cena: Zapaśnik o wielkim sercu

USA nie znosi próżni w showbiznesie. I chętnie sięga po gwiazdy sportu, aby uczynić je megagwiazdami rozrywki. Nie inaczej było z zawodnikiem WWE – Johnem Cena!

Profesjonalny wrestler, aktor, gwiazda świata rozrywki. Mówisz WWE – myślisz Johna Cena. On i Hulk Hogan są dotychczas najbardziej rozpoznawalnymi twarzami profesjonalnych zapasów WWE. Początki kariery, jak to zwykle bywa, nie były dla niego łatwe. Pracował na siłowni oraz jako kierowca limuzyny. Jest kolejnym przykładem na to, że „amerykański sen” wcale snem nie jest. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy może za to stać się bardzo pociągającą rzeczywistością!

Początki na ringu

John Cena zadebiutował na gali Smackdown 27 czerwca 2002 w pokazowej walce z Kurtem Anglem. Walkę przegrał, ale jego styl w ringu zyskał aprobatę publiczności. Od tamtej pory zdobył tytuł World Heavyweight Champion 15 razy! 3 krotnie United States Champion a 2-krotnie był zwycięzcą Royal Rumble.

Podobnie ja Hulk Hogan szybko zrozumiał, że umiejętności na ringu są równie ważne, co bycie showmanem. Jego muskulatura, rzeźba i ładna buzia szybko zapewniły mu przydomek „Marky Mark wrestlingu”.

Urodził się, jako John Felix Anthony Cena w dniu 23 kwietnia 1977 w West Newbury, Massachusetts, jako drugi syn Johna seniora i Carol, był jednym z pięciorga chłopców w rodzinie.

W młodym wieku, Cena wykazywał zamiłowanie do sportu i ćwiczeń fizycznych. Zanim ukończył 15. rok życia był już stałym bywalcem siłowni.

Cena rozpoczął podnoszenie ciężarów, ponieważ był zastraszany w szkole i chciał się bronić. Swoje przykre doświadczenia z tego okresu wykorzystał wiele lat później w kampanii „Be-a-star” Fundacji WWE przeciwko przemocy w szkole. Warto wspomnieć o tym, że pierwszy zestaw ciężarów dostał, gdy miał zaledwie 12 lat.

Bez problemu dostał się do college’u ,gdzie spełniał się jako zawodnik drużyny footballu amerykańskiego.

Venice i 500 dolarów

W 2000 roku, z pięciuset dolarami w kieszeni udał się do Kalifornii, aby spróbować sił w bodybuildingu. Aby związać koniec z końcem pracował w „Gold’s Gym”, na Venice Beach i spał w samochodzie!

Wszystko odmieniło się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kiedy podczas jednej z niezobowiązujących rozmów w legendarnej siłowni, gdzie m.in. składał ręczniki, jeden z trenujących tam zapaśników doradził mu, aby ten zaczął uczęszczać do Ultimate Pro Wrestling (UPW). Pomysł ten początkowo młodego ambitnego chłopaka nie zachwycił.

Jego ojciec, John S. (a.k.a. Johnny Fabulous – Johnny Wspaniały) zarabiał na życie, jako spiker walk zapaśniczych oraz biznesmen. Jako dzieciak dorastający na przedmieściach Massachusetts, Cena spędził wiele godzin przyklejony do telewizora, obserwując zapaśniczych bohaterów, takich jak Hulk Hogan, Ultimate Warrior i Shawn Michaels, którzy wchodzą na ring i walczą.

Kariera Johna Cena potoczyła się błyskawicznie.

W 2000 roku, 27 kwietnia, w San Diego w Kalifornii zdobył pierwszy tytuł UPW. W ciągu kilku następnych lat staczając pojedynki przykuł uwagę decydentów w WWE, w 2001 roku podpisał rozwojowy kontrakt z firmą do pracy w Ohio Valley Wrestling (OVW).

Reszta to historia!

Najgorszy uraz

W 2007 roku doznał najbardziej dotkliwej kontuzji w swojej karierze. W pojedynku z Mr Kennedym całkowicie zerwał mięsień piersiowy. Niemniej jednak Cena dokończył pojedynek, co więcej – wygrał go pomimo kontuzji, która wyraźnie ujawniała się podczas walki. Takie zachowanie zjednało mu wielu dozgonnych fanów i przysporzyło szacunku w środowisku zapaśników.

Najgorsza porażka

Jedną z najbardziej pamiętnych porażek w ringu poniósł z K-Fedem podczas New Year edition of RAW w 2007 roku. Przegrana jest tym dotkliwsza, że jego przeciwnik Kevin Federline ze sportami walki nie miał wiele wspólnego… Pojawił się w ringu zapaśniczym na fali swojej ogromnej, aczkolwiek krótkiej popularności ze względu na małżeństwo z Britney Spears.

Ten tancerz, raper, model i aktor już na zawsze będzie zapisany w historii, jako ten, który pokonał Johna Cena. Mówi się, że nie walczył czysto, ale walkę wygrał.

Miliony w rozrywce

Filmy, w których do tej pory wystąpił zarobiły łącznie 40, 5 mln dolarów. W porównaniu do The Rocka czy Hulka Hogana liczba ta nie powala na kolana. Niemniej jednak trzeba zaznaczyć, że nakręcił je cały czas pracując intensywnie, jako wrestler, więc w zasadzie można uznać, że to dopiero początek jego kariery w rozrywce. Do 2015 roku wystąpił w 4 obrazach długometrażowych: The Marine, 12 rounds, Legendary, Fred: The movie.

Podobne jak wielu jego kolegów, którzy ring zamienili na srebrny ekran, nie spotkał się z uznaniem krytyków filmowych. Uległo to zmianie w 2015 roku, kiedy pojawił się u boku Amy Schumer, w roli jej chłopaka, w komedii, „Trainwreck”. – Udało mi się część poczucia humoru, które posiadam, przenieść na ekran. Grałem „mięśniaka” o gołębim sercu. Myślę, że to spodobało się widzom i krytykom – skomentował swoją rolę.

Zawodowo spełnia marzenia

26 października 2015 roku John Cena spełnił 500. życzenie podopiecznego fundacji „Make a wish”.

Dawno temu postanowił, że swoje hasło motywacyjne „Nigdy się nie poddawaj”, którego używał w karierze zapaśniczej, odniesie do współpracy z chorymi dziećmi, które walczą codziennie z nieuleczalnymi chorobami. – Po prostu rzucam wszystko i jestem tam, gdzie mnie potrzebują – tłumaczy swoje motywacje Cena. – Jeśli mogę zaoferować fantastyczne doświadczenie, będę pierwszy w kolejce, aby wykonać swoją część.

Jego pragnienie, aby pomagać wzięło się z osobistych doświadczeń. Kiedy był młodszy, jego brat cierpiał na nieoperacyjny guz mózgu, ale udało mu się przeżyć. Cena przytacza jego historię, jako swoją motywację do pomagania innym.

Czego nie wiecie o Johnie Cena:

– Cierpi na arachnofobię, panicznie boi się pająków.
– 4. krotnie w swojej karierze wygrywał tytuł „WrestleMania”, to najwięcej w historii WWE.
– W sumie rozegrał 1027 walk.
– Mieszka na Florydzie w USA, w Tampa Bay.
– Kolekcjonuje tzw. muscle cars. W swojej kolekcji posiada m.in. Ford Torino GT z 1971, Mercury Cougar Eliminator z 1970, Pontiac GTO Judge 1970, Dodge Charger 1966 i Plymouth Superbird z1970.
– Przez 15 lat był z związku ze swoją dziewczyną z liceum Elizabeth Huberdeau. Para rozstała się po 3 latach małżeństwa (pobrali się po 12 latach znajomości).
– Jego pierwszym scenicznym pseudonimem był „The Prototype”. Postać miała być wzorowana na „pół-człowieku”, „pół-robocie-zapaśniku”.
Próbował swoich sił w bodybuildingu. Nawet kilka razy gościł na okładce magazynu „Muscle and fitness”.
Jest leworęczny.
– Ma czterech braci – Dana, Seana, Matta i Steve’a.
– Jego album z muzyką rap „You can’t see me” osiągnął 15.miejsce na liście Billboardu w roku wydania i w pierwszym tygodniu sprzedaży zeszło z półek 143 tys. kopii. Album wydała WWE Records, a Cena rapował tam obok swojego kuzyna Tha Trademarc.
– Jego kariera raperska zaczęła się przez przypadek. W 2002 roku na Halloween SmackDown przyszedł ubrany jak Vanilla ICE. Tak bardzo wczuł się w postać, że prowadzącym event dopowiadał komentarze rapowymi wstawkami. Tak mu się spodobało, że nagrał album!
– Ma włosko – francusko – kanadyjskie korzenie. Jego ojciec jest Włochem, a matka francuską Kanadyjką.
– Wieść niesie, że jego poziom tkanki tłuszczowej wynosi jedynie 4 proc.
– Miewa słabość do fast foodów. Jego ulubione sieci to Burger King oraz Taco Bell.
– W jednym z wywiadów przyznał się, że podczas jednego z meczów pojawił się z zatruciem pokarmowym. W pewnym momencie poczuł, że nie utrzyma jedzenia w żołądku i szybko uciekł z ringu pod scenę i zwymiotował. W międzyczasie dostał również biegunki… Cena wspomina incydent jako jedno z najbardziej wstydliwych zdarzeń w swoim życiu.
– Był gwiazdą swojej drużyny footballowej w Springfield w stanie Massachussetts, gdzie grał z numerem 54. Numeru tego używał potem wielokrotnie w WWE. – Football amerykański nigdy nie był dla mnie opcją, ponieważ jestem za niski – przyznał.
– Jest wielkim fanem anime. Ta japońska sztuka filmowa jest jedną z jego „guilty pleasures”. Cena wylądował nawet na plakatach serii Kokoro Connect.  Jego ulubiony film anime to „Fist of the North Star”.
– Ma tytuł licencjata ze Sprigngfield College, w kierunku „Exercise Physiology”.
– Jego najsłynniejsze akcje kończące w ringu to Attitude Adjustment i STF.
– Ulubionym aktorem Johna jest Harrison Ford. Jest on również dla niego inspiracją i wzorem do naśladowania.
– Obecna partnerka gwiazdora to Nikki Bella.
– Przez kilka lat działalności dla fundacji „Spełnij marzenie” spełnił ich aż 500! Do tej pory pozostaje najbardziej rozchwytywaną gwiazdą współpracującą z fundacją.

Marek Nowak

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły