Jaki wpływ na cenę ubezpieczenia OC ma pojemność silnika?

Cena ubezpieczenia OC jest zmienna, a kształtuje ją ryzyko ubezpieczeniowe związane z konkretnym kierowcą. Okazuje się jednak, że wpływ na ostateczny koszt polisy ma nie tylko wiek i doświadczenie właściciela auta. Znaczenie może mieć… pojemność silnika. Sprawdź, z czego to wynika i jak ten parametr wpływa na koszty.

Mianem ryzyka ubezpieczeniowego określa się prawdopodobieństwo likwidacji szkody wyrządzonej przez konkretnego kierowcy. Chociaż istotną rolę odgrywa przede wszystkim wiek właściciela auta oraz data wydania prawa jazdy, czynników jest znacznie więcej: począwszy od miejsca zamieszkania, a skończywszy na pojemności silnika.

Pojemność silnika – dlaczego wpływa na OC?

Wielu kierowców zastanawia się nad tym, jak kształtują się ceny OC w zależności od pojemności silnika i dlaczego ten parametr wpływa na składkę. Znajduje to jednak racjonalne wyjaśnienie – towarzystwa ubezpieczeniowe są zdania, że im mocniejszy silnik, tym lepsze osiągi samochodu. To zaś może przekładać się na większe ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego.

To główny powód, dla którego składka na OC dla samochodów z dużym silnikami jest wyższa w porównaniu z autami z silnikami o niewielkiej pojemności.

Ile kosztuje OC dla samochodów z mocnym silnikiem?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ koszt polisy kształtuje nie tylko pojemność silnika. Jak wskazują dane zamieszczone w serwisie porównywarkowym Rankomat, w 2020 roku koszt polisy dla pojazdów z silnikiem powyżej 3 l był o 62% wyższy w porównaniu z samochodami z silnikami o pojemności do 1 l.

Średnie koszty ubezpieczenia OC dla poszczególnych pojemności silników przedstawiają się następująco:

  • 1,3-1,5 l – 611 zł
  • 1,6-1,9 l – 658 zł
  • 2,0-2,5 l – 711 zł
  • 2,6-3,0 l – 840 zł.

Warto przy tym podkreślić, że młodzi kierowcy decydujący się na ubezpieczenie pojazdu z silnikiem o dużej pojemności zapłacą znacznie więcej. Może wynieść nawet 2000 zł lub więcej – w zależności od innych parametrów związanych z ryzykiem ubezpieczeniowym. Dlatego przy wyborze pojazdu warto pomyśleć o wysokości składki i ewentualnym zakupie samochodu z mniejszą pojemnością silnika. Pozwoli to sporo zaoszczędzić.

Mała pojemność i duża moc silnika – jak wpływają na koszt OC?

Moc silnika wcale nie musi iść w parze z jego pojemnością, dlatego kierowcy zastanawiają się jak takie parametry wpływają na cenę polisy OC. I w tym przypadku trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo – jak pokazują przykładowe kalkulacje – wiele zależy od wewnętrznej polityki danego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Może się więc zdarzyć, że dotrzesz do oferty, w której znaczenie ma tylko pojemność silnika, zaś jego moc odgrywa niewielką rolę. Czasami jednak ubezpieczyciele uwzględniają nie tylko pojemność, ale i moc silnika. Dlatego nie pozostaje ci nic innego jak tylko porównać dostępne oferty pod kątem obu parametrów.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Jeśli przymierzasz się do zakupu samochodu, wcale nie musisz rezygnować z pojazdów o dużej pojemności silnika tylko z powodu wyższych kosztów ubezpieczenia. Wystarczy, że porównasz oferty polis przygotowanych przez poszczególnych ubezpieczycieli. Wcale jednak nie musisz zbierać danych samodzielnie – wystarczy skorzystać z pomocy dostępnych online. Kalkulator OC to wygodne narzędzie, które znajdziesz na rankomat.pl. Zasada korzystania z niego jest prosta – ogranicza się bowiem do wypełnienia formularza. Trzeba podać dane dotyczące kierowcy oraz pojazdu, by po kilkunastu sekundach otrzymać informację zwrotną. Odpowiedź to kalkulacje przygotowane przez poszczególne towarzystwa ubezpieczeniowe, które należy porównać pod kątem ceny.

Pamiętaj! Zakres ochrony i sumy gwarancyjne są identyczne dla każdego ubezpieczyciela – wynika to z obowiązujących przepisów. Nie warto zatem przepłacać za OC – szczególnie, jeśli zależy ci na jak najniższym koszcie.

Jeżeli jednak zależy ci na jeszcze większym obniżeniu ceny polisy, warto pomyśleć o zamianie auta na samochód z mniejszą pojemnością silnika. Dzięki temu ubezpieczenie OC może być jeszcze tańsze.

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły