Toyota na podbój e-samochodów

W hybrydach wyprzedzili resztę stawki, ale spóźnili się z autami w pełni elektrycznymi. I nagle bum: do 2025 roku zamierzają sprzedać ponad milion pojazdów z baterią elektryczną zamiast zbiornika paliwa.

Prius stał się synonimem hybrydy, o czym niedawno przypominaliśmy. Ale Toyota – choć kolejne hybrydowe modele wprowadza pod kilkoma markami – wydawała się za wiele energii inwestować w łączenie dwóch systemów zasilania zamiast rozwijania technologii opartej o napęd stricte elektryczny.

Parę dni temu japoński koncern pokazał całemu światu swoje plany i wydaje się, że konkurencja usłyszała gromkie „sprawdzam” – czyli co kto ma i będzie mieć. Bo Toyota w głównej gamie może nie ma żadnego modelu elektrycznego, ale do 2025 roku chce sprzedawać milion takich pojazdów rocznie. Mało tego, Japończycy weszli w tej kwestii we współpracę z Mazdą, Suzuki, Subaru i Daihatsu, tworząc silny japoński front na rynku BEV-ów, czyli aut z baterią elektryczną wewnątrz.

etoyota1Nie byle jaką baterią, zresztą. Toyota jako pierwsza zamierza wprowadzić baterie litowo-jonowe ze stałym elektrolitem zamiast ciekłego, co ma poprawić ich wydajność nawet dwukrotnie wobec konwencjonalnych, znanych już „elektryków”. Wszystkie samochody mają być zasilane metodą plug-in, by ułatwić ich użytkowanie, a stały elektrolit ma wspierać szybsze ładowanie.

W sumie Toyota zamierza od 2020 do 2025 roku wprowadzić gamę aż 7 modeli elektrycznych. Niewielki pojazd miejski ma powstać we współpracy z Daihatsu, crossover ze sportowym zacięciem opracowywany jest razem z Subaru. Pierwszy pojazd zobaczymy jeszcze przed letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Tokio w przyszłym roku.

W sumie przewidziane jest stworzenie całej palety BEV-ów w zaledwie kilka lat – od dwuosobowego auta miejskiego po duży minivan – podczas gdy inne marki zgłaszały w tym czasie chęć prezentacji paru aut z napędem elektrycznym. Oczywiście wszystkie wizualizacje załączone do informacji Toyoty należy traktować jako poglądowe, niezwiązane bezpośrednio z docelowym wyglądem planowanych modeli.

etoyota

Wizualizacje: Toyota

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły