Jak pomóc seniorom?

Z każdym marcowym dniem coraz mocniej myślimy o zbliżającej się Wielkanocy i spędzeniu tego czasu w gronie bliskich osób. Dzwonimy do siebie ustalając u kogo spotykamy się w tym roku. Jest to także marzenie wielu osób starszych, które utraciły już rodzinę i przyjaciół.

Jedną z takich osób jest pani Ola z Poznania, która od wielu już lat żyje samotnie w maleńkim mieszkaniu na 4 piętrze bez windy. Do niedawna pani Ola nie martwiła się swoją sytuacją, bo pomimo samotności, była w pełni samodzielna. Sytuacja uległa zmianie, gdy w następstwie nieszczęśliwego wypadku, który zdarzył się na przystanku, złamała nogę i straciła możliwość samodzielnego poruszania się. Zamknięta w swoim małym mieszkaniu była zdana tylko na pomoc innych ludzi.

Takie osoby jak pani Ola – starsze, samotne i często niepełnosprawne, od lat wspiera Stowarzyszenie mali bracia Ubogich. Co roku organizujemy dla nich śniadanie wielkanocne.
W tym roku planujemy spotkania dla 380 seniorów z Warszawy, Lublina, Poznania, Pruszkowa, Wrocławia i Świdnika.
– mówi Joanna Mielczarek, dyrektor Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Tym, którzy mają problemy z poruszaniem się opłacamy specjalistyczny transport, aby dowieźć ich je na miejsce, gdzie czeka zastawiony stół, wielkanocny koszyczek, tradycyjne wielkanocne potrawy oraz życzliwi ludzie. – kontynuuje J. Mielczarek

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich zachęca do włączenia się w tą akcję, która zapewni seniorom rodzinną Wielkanoc. Już 50 zł zł wystarczy by ufundować seniorowi cudowny wielkanocny zestaw śniadania wraz z symbolicznym wielkanocnym koszyczkiem.

Wielu seniorów już teraz z nadzieją zaczyna skreślać dni w kalendarzu w oczekiwaniu na te świąteczne spotkania. Będą mogli spędzić czas z wolontariuszami i pracownikami naszego Stowarzyszenia – bliskimi im osobami. Dzięki wsparciu naszych darczyńców pomożemy im dotrzeć na te spotkania i otoczymy troską.– mówi Karolina Kowalska, koordynatorka wolontariatu mbUw Warszawie. Dla samotnych starszych osób to spełnienie marzeń o bliskości i zapomnienie – choć na chwilę – o samotności. – dodaje K. Kowalska.

Akcję wielkanocną można wesprzeć wchodząc na stronę www.malibracia.org.pl/wielkanoc lub wpłacając darowiznę bezpośrednio na konto Stowarzyszenia (02 1600 1462 1818 9539 9000 0005).

W Polsce mieszka ok. 1,5 miliona osób powyżej 80 r.ż. Szacuje się, że połowa z nich żyje samotnie. Wiele z nich nie ma już ani rodziny, ani przyjaciół. Skazani na samotność tracą sens życia.

W odpowiedzi na pogłębiającą się samotność starszych osób Stowarzyszenie mali bracia Ubogich stworzyło Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ. W Programie bierze udział niemal 400 wolontariuszy, którzy każdego dnia dają samotnym starszym osobom oparcie i poczucie bezpieczeństwa.

Program TWOJA OBECNOŚĆ POMAGA MI ŻYĆ to zorganizowany wolontariat towarzyszący polegający na regularnych odwiedzinach wolontariuszy w domach podopiecznych mbU, dzięki którym budują się niezwykłe – oparte na przyjaźni i zaufaniu – relacje wolontariusza z samotnym seniorem.

Aktualnie mali bracia Ubogich otaczają regularnym wsparciem seniorów z Warszawy, Lublina, Poznania, Pruszkowa, Świdnika i Wrocławia.

Co roku mali bracia Ubogich organizują też dla nich śniadania wielkanocne.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich to przyjaciele osób starszych.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich posiada status Organizacji Pożytku Publicznego

KRS 0000160750

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły