Jacy jesteśmy?

Łatwo jest nam mówić o innych, a o wiele trudniej oceniać samego siebie. Przedstawiciele różnych narodowości z pewnością mają obraz „typowego Polaka”. Jaki obraz „typowego Polaka” tworzy się jednak w głowach nas samych? 

Na początku warto zauważyć, że Polacy nie mają zbyt wielkich problemów, by wymienić kilka swoich cech. Ponad 90% badanych bez trudu mogło znaleźć kilka określeń, które obrazują to, jaki jest stereotypowy reprezentant naszego kraju. Na czele listy znalazła się pracowitość. To jednak dobre złego początki, gdyż kolejne cechy były mniej pozytywne. Badani wskazywali na malkontenctwo, narzekanie, pesymizm czy roszczeniowe postawy wobec życia.

Skąd taka ocena? Badani zauważają, że Polacy lubią na wszystko narzekać, są notorycznie smutni i wszystko widzą w ciemnych barwach. Dlatego też nie da się w nich nie dostrzec wspomnianych wad. Oznacza to jednak, że podchodzimy do siebie obiektywnie, nie staramy się idealizować tego obrazu Polaka. Widzimy zarówno wady, jak i zalety.

Pracowitość to nie jedyna polska cecha narodowa. Respondenci zwracali też uwagę na to, że obywatele naszego kraju są dobrzy, serdeczni i przyjaźni. Cechuje ich również gospodarność, przedsiębiorczość́, operatywność́ czy umiejętność radzenia sobie z różnego rodzaju wyzwaniami. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że Polak wiele potrafi!

To podstawowe cechy, na które badani szczególnie zwrócili uwagę. Interesujące jest także to, do którego narodu jest nam mentalnie najbliżej. W tym rankingu wygrali Słowacy i Czesi. W ścisłej czołówce są też Litwini, Ukraińcy, Białorusini i Rosjanie. Na końcu znaleźli się Niemcy. Widać tutaj pozytywne podejście do narodów bloku wschodniego. Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika też, że im dany naród jest do nas bardziej podobny tym odczuwamy względem niego większą sympatię.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły