Podróże Polaków

Podróżowanie nie jest już tak trudne jak kiedyś. To czy wyjedziemy za granicę lub zwiedzimy wymarzony zakątek zależy już tylko od nas. Jak często jednak wyjeżdżamy i jakie są cele podróży Polaków?

Najnowsze badania, pochodzące z początku 2016 roku, pokazują, że od 1993 roku liczba osób, które choć raz były poza granicami kraju wzrosła o 28 punktów procentowych. Tak naprawdę ten współczynnik jest pewnie jeszcze wyższy, gdyż nie przebadano tych osób, które aktualnie znajdowały się poza Polską.

Za granice najczęściej wyjeżdżają osoby lepiej wykształcone, na wyższych stanowiskach i mieszkające w mieście. Nie bez znaczenia są tu także dochody. Im one wyższe tym oczywiście większa możliwość wyjazdu. Jeżeli chodzi o samych podróżników to trzeba przyznać, że częściej byli to mimo wszystko mężczyźni niż kobiety. Najwięcej w tej grupie było osób pomiędzy 45 a 54 rokiem życia.

W ostatnim czasie, pomimo większej liczby wyjazdów, zmniejsza się wśród Polaków liczba ważnych paszportów. Powodem jest tu zwłaszcza przystąpienie Polski do struktur Unii Europejskiej i otwarcie granic.

Większość osób wyjeżdża w celach turystycznych (66%). Blisko 30% wyjeżdżało jednak ze względu na podejmowaną pracę. Reszta natomiast bywała za granicą po to, by odwiedzić bliskich lub nieco podreperować swoje zdrowie.

Polacy najczęściej wyjeżdżają nadal do Niemiec. Nie zmienia się to już od dłuższego czasu. W dalszej kolejności mamy Czechy, które okazują się być interesujące dla około 25% badanych, a także Słowacja. Tam kierowało się w ostatnim czasie 18% respondentów. Nie da się ukryć, że o wiele rzadziej składamy wizyty naszym wschodnim sąsiadom.

Poza krajami ościennymi lubimy też podróżować do Włoch, Francji czy Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, pojawiło się też kilka nowych kierunków. Należą do nich: Albania, Macedonia, Czarnogóra i Kanada. Coraz mniej interesujemy się natomiast Rumunią, Tunezją, Jordanią czy też Marokiem.

Choć rozszerzane są ciągle horyzonty turystyczne to sporo się zmienia w kwestii samego celu naszych wyjazdów. Coraz częściej Polacy jadą za granicę w celach zarobkowych, a nie turystycznych. Liczba osób wyjeżdżających w celach zawodowych wzrosła aż o 5 punktów procentowych.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły