Innowacyjni Polacy

Ciągle napływające informacje o zupełnie nowych odkryciach i wynalazkach nie przemawiają do nas aż tak, jak wiadomość o zdobytej nagrodzie. Duma rozpiera nas jeszcze bardziej, gdy okazuje się, że Polaków docenia się na wielu płaszczyznach

Na Międzynarodowych Targach Wynalazczości „Concours Lépine” w Paryżu od 115 lat mówi się o najważniejszych innowacjach. Targi odbywają się od 1901 roku. Ich inicjatorem był prefekt policji, Louis Lépine. Prefekci w dalszym ciągu organizują to wydarzenie. Robią to wraz z Prezydentem Francji.

Podczas tegorocznych Targów zaprezentowano 27 polskich rozwiązań innowacyjnych. Polacy otrzymali siedem medali złotych, osiem medali srebrnych, dziewięć medali brązowych, trzy medale AIFF Stowarzyszenia Francuskich Wynalazców i Producentów, a także kilka medali specjalnych. Warto zaznaczyć, że konkurencja nie spała. W konkursie prezentowano bowiem 600 różnych wynalazków, a 25% z nich otrzymało medale. Co ważne, nagrodzono wszystkie rozwiązania, które przedstawili Polacy.

System nawigacji i ostrzegania osób niewidomych, nanokompozytowy materiał – płatki grafenu metalizowane niklem, sposób na unieszkodliwianie opakowań wielomateriałowych metodą termolizy, lupa elektroniczna działająca z wykorzystaniem smartfona, system nagłośnieniowy do zastosowania w inkubatorach stymulujący mózg noworodka – to tylko kilka polskich wynalazków, które na Międzynarodowych Targach Wynalazczości otrzymały złoty medal.

Ciekawostką dotyczącą tego wydarzenia jest to, że od 2003 roku na czas jego trwania powstaje specjalny Pawilon Polski, prezentujący wynalazki polskich instytutów naukowych, wyższych uczelni, przedsiębiorstw, szkół średnich technicznych oraz twórców indywidualnych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły