Firma zyskuje na pracownikach tymczasowych

Praca tymczasowa to dobre rozwiązanie, zarówno dla osób chcących się zatrudnić, jak i dla pracodawców. Dzięki nie właściciele firm mogą sobie pozwolić na bardziej elastyczne działania i optymalizację dotychczasowych kosztów. 

Wymagające warunki rynkowe sprawiają, że firmy cały czas muszą identyfikować obszary, które są nieefektywne kosztowo i podejmować działania, ukierunkowane na ich optymalizację. Jednym z takich obszarów są koszty pracy, a ich racjonalizacja jest szczególnie ważna dla firm mocno odczuwających zmiany koniunktury. Praca tymczasowa umożliwia elastyczne dopasowanie zasobów do potrzeb biznesowych, a to przekłada się na większą efektywność kosztową.

Od tego, czy zapewnimy sobie odpowiednie zasoby do realizacji działań w firmie zależy, jak pójdzie nam planowanie procesów produkcyjnych lub usługowych. Biorąc pod uwagę dynamicznie zmieniające się otoczenie biznesowe, wcale nie jest to proste. Liczy się jednak efekt, a do tego potrzeba pracowników, gdyż to dzięki nim można zachować oczekiwany poziom wydajności. Warto jednak pamiętać, że koszty pracy są jednym z najwyższych w każdej organizacji. Zatrudnianie etatowych pracowników to stały koszt, który trzeba regulować niezależnie od kondycji przedsiębiorstwa. Dlatego też firmy wolą korzystać z usługi pracy tymczasowej. Dzięki temu mogą przekształcić stały koszt zatrudnienia w koszt zmienny. Koszty te będą wtedy uzależnione od potrzeb firmy, cyklów produkcyjnych czy możliwości całej organizacji. Wprowadzenie kosztu zmiennego daje firmie możliwość jeszcze większej kontroli nad budżetem i elastycznego reagowania, np. w razie spadku sprzedaży czy produkcji.

Firmy widząc, że mają sporo nadprogramowych projektów do wykonania wolą zlecić je zatrudnianym już przez siebie pracownikom. Tworzą oni w ren sposób koszty związane z nadgodzinami. Do tego dochodzi także wypalenie się wspomnianych pracowników i poczucie przytłoczenia nadmiarem pracy. To przekłada się z kolei na poziom rotacji w danej firmie, co wcale jej nie pomaga.  Utrzymywanie wysokiego poziomu nadgodzin generuje więc znacznie wyższe koszty niż tylko koszt przepracowanych dodatkowo godzin. Włączenie pracowników tymczasowych do zespołu realizującego zamówienia, pozwala znacznie zredukować liczbę nadgodzin, dzięki możliwości elastycznego planowania grafików. W ten sposób stali pracownicy mogą skoncentrować się na głównych zadaniach i zachować oczekiwaną produktywność, a firma może realizować plany w terminie.

Zatrudnianie dodatkowych pracowników tymczasowych wiąże się z dodatkowymi obowiązkami dla działu kadrowego. Współpracując z agencjami zatrudnienia można jednak uniknąć angażowania działu HR w cały proces i odciążenia ich. W tej sytuacji za całość odpowiada już wspomniana agencja zatrudnienia i ona jest bezpośrednim pracodawcą dla nowych zatrudnionych w danej firmie, a przedsiębiorstwo stanowi jedynie jej klienta. Oznacza to, że agencja ponosi odpowiedzialność za całość działań podejmowanych w ramach procesu rekrutacyjnego. Bierze ona na siebie również ryzyko błędu rekrutacyjnego i związanych z nim kosztów, jak również odpowiedzialność za obsługę administracyjno-kadrową, od zatrudnienia po prowadzenia teczek osobowych, naliczanie wynagrodzeń i urlopów, rozliczanie podatku dochodowego i składek ubezpieczeniowych. To duże odciążenie dla firmy, zwłaszcza w przypadku realizacji wielkich zamówień, które wymagają dodatkowego zaangażowania kilkuset pracowników.

Co więcej, agencja zatrudnienia szuka w swojej bazie pracowników takich osób, które będą miały odpowiedni poziom wykształcenia. Wszystko po to, aby firma nie musiała danej osoby dodatkowo szkolić i poświęcać jej zbyt dużo czasu na dodatkowe wdrożenia w tematykę i system pracy. Dzięki temu efektywność i jakość pracy już od początku jest na pożądanym poziomie, co pozwala firmom zaoszczędzić.

Źródło: LeasingTeam Group

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły