Ekologiczny remont

Remont w naszym domu jest podyktowany nie tylko chęcią zmian w miejscu, gdzie żyjemy. Przeprowadzając remont coraz częściej skupiamy się na wygodzie i luksusie, a także bezpieczeństwie ludzi żyjących w naszym domu. Niejednokrotnie sugerujemy się również kwestiami ekologicznymi. Co to oznacza dla naszego nowego lokum?

Tworząc swoje gniazdko coraz częściej decydujemy się na wybór produktów, które są przyjazne środowisku, a więc ekologiczne. Dzisiaj już łatwo jest znaleźć w swojej okolicy dom pasywny, inaczej energooszczędny, a więc od początku pomyślany tak, aby jak najbardziej sprzyjał otaczającej go naturze. Takie rozwiązania mogą także przynieść spore oszczędności, co z pewnością ma ogromne znaczenie.

Nie chodzi tutaj jedynie o budowę domu od początku. Ekologiczne mogą być nawet niewielkie zmiany. Takie jak wymiana zwykłych żarówek na LED, założenie perlatorów na krany, czy sortowanie śmieci. Wzrost znaczenia ekologii w naszym życiu zbiegł się nieco z inspirującym trendem skandynawskim. Ekologia jest bowiem jednym z jego znaków rozpoznawczych. W rozwoju ekologicznych inspiracji wsparciem są również dopłaty od samorządów lub z Unii Europejskiej. Dofinansowania można uzyskać np. gdy zdecydujemy się na instalację kolektorów słonecznych lub zbudowanie przydomowej elektrowni wiatrowej.

Które z ekologicznych rozwiązań są jednak najpopularniejsze wśród internautów? Jak wskazują badania, najczęściej poszukiwali oni kolektorów słonecznych, a potem zestawów solarnych lub kanalizacji domowych. Bardzo popularne jest zatem pozyskiwanie energii cieplnej ze słońca, która następnie wykorzystywana jest do ogrzewania domu lub wody.

Innym, coraz chętniej wykorzystywanym sposobem dbania o środowisko jest budowa przydomowej oczyszczalni ścieków zamiast szamba. Zdaniem ekspertów to wygodniejszy, a w długoterminowej perspektywie także tańszy sposób na odprowadzanie nieczystości. Kwestia finansowa jest tutaj bardzo istotna, a dla większości z nas nawet ważniejsza od ekologicznych zalet tego typu urządzeń. Wiele osób to właśnie aspekt oszczędności przekonuje do instalacji kolektorów słonecznych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków.

Zaskakujący dla analityków rynku może być spory wzrost zainteresowania zestawami solarnymi. Od ubiegłego roku ich popularność wzrosła blisko 27 razy. Odnotowano również 7 razy większe zainteresowanie kolektorami słonecznymi.

Źródło: 38PR Content&Communication

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły