Dziwne symptomy otępienia

Otępienie nie zawsze jest rozpoznawane w odpowiedni sposób. Dla wielu jego symptomy nie są po prostu oczywiste. Na całym świecie liczba chorych wynosi już jednak 50 milionów

Mniej więcej co 3 sekundy pojawia się kolejna osoba z objawami otępienia. Gorsza pamięć to tylko jeden z jego objawów, oprócz tego pojawia się także wiele innych niepokojących zachowań. Osoby chore mogą charakteryzować się także mniejszą empatią, czarnym humorem czy kompulsywnymi zachowaniami.

Osobliwe poczucie humoru jest raczej zaskakującym objawem otępienia. Czarny humor może być niepokojący jeżeli pojawi się nagle. JW. Momencie, gdy zaczyna nas śmieszyć coś zupełnie innego niż wcześniej to może to świadczyć o rozwoju demencji. Naukowcy odkryli, że ludzie z otępieniem czołowo-skroniowym i chorobą Alzheimera mają tendencję do preferowania czarnego humoru sytuacyjnego lub absurdalnego. Mogą oni śmiać się na przykład z tragicznych wypadków lub przykrych dla kogoś sytuacji. Skąd się to bierze? Wynika z patologicznych zmian w mózgu. To właśnie one mogą zaburzać pewne procesy umysłowe i postrzegania otoczenia.

W przypadku chorób otępiennych stopniowo dochodzi do ubytków w obszarze pamięci i wiedzy. Jest to akurat jeden z najbardziej charakterystycznych objawów. Sytuacja może nas zacząć niepokoić, gdy nie jesteśmy w stanie wyjaśnić do czego służy dany przedmiot lub nie znamy nazwy pokazywanej nam rzeczy choć wiemy czym jest. Osoby będące we wczesnym stadium choroby często angażują się w wiele różnych dziedzin życia i pracują, a to sprawia, że uważają się za zupełnie zdrowych.

Zachowanie osób będących w początkowych stadiach otępienia może wydawać się niejednokrotnie dziwne. Mogą oni na przykład lekceważyć pewnie ogólnie przestrzegane normy czy zakazy. Zdarza się również, że dopuszczają się kradzieży lub włamań. Czasami kierują do innych komentarze o podtekście seksualnym lub zachowują się w sposób obsceniczny. Wszystkie te sytuacje mogą skutkować kłopotami z prawem. Otępienie o wczesnym początku może nawet pojawić się u 30- i 40-latków, wieku, który rzadko jest kojarzony z takimi chorobami.

Zaskakujące może być to jak w krótkim czasie zmienia się chora osoba. Szczególnie, gdy początkowo była ona bardzo miła, a potem nagle zaczyna nadużywać obraźliwych i niestosownych słów. Często jest to także połączone z brakiem świadomości, wstydu czy żalu wobec tych działań. Tym również może się objawiać otępienie. Czym jeszcze? Osoby te mogą także źle odczytywać normy społeczne, a więc reagują nieadekwatnie w stosunku do sytuacji. Trzeba jednak pamiętać, że robią to nieświadomie.

Brak poczucia wstydu i skrępowania to kolejny problem. Chorzy mogą na przykład nie wyczuwać niekomfortowych sytuacji i zakłopotania. Takie problemy mogą mieć szczególnie chorzy borykający się z otępieniem czołowo-skroniowym.  Płat skroniowy i czołowy jest natomiast niezwykle istotny dla oceny poszczególnych zachowań. Wszystko to warunkuje zmiany osobowości, zaburzenia w kontaktach z innymi, brak krytycyzmu wobec siebie i wiele innych dolegliwości.

Jak się okazuje częste upadki mogą być wczesnym sygnałem choroby Alzheimera. Badania pokazują, że pacjenci wykazujący początki alzheimera upadają częściej. Choroba Alzheimera, ale i otępienie z ciałami Lewy’ego czy pląsawica Huntingtona – wszystkie te choroby przebiegające z otępieniem objawiają się między innymi brakiem koordynacji i zaburzeniami motorycznymi. Ta ostatnia to szczególnie rzadka choroba o podłożu genetycznym, na którą w Polsce choruje 1 na 15 000 osób. Pierwszymi jej zwiastunami mogą być właśnie kłopoty z utrzymaniem równowagi i stopniowo narastające ruchy pląsawicze. Mówi się nawet o chodzie tanecznym, bardzo nietypowym z nienaturalnym ułożeniem nóg.

Dość typowym objawem otępienia są zachowania kompulsywne. Objawiają się one przede wszystkim nieustannym powtarzaniem pewnych czynności, które nie są niczym uzasadnione, często też nie mają sensu.

Wiele osób tłumaczy poszczególne objawy zmęczeniem, starością czy innymi czynnikami. Warto jednak zwrócić uwagę, że część z nich naprawdę może być związana z taką przypadłością jak otępienie. Warto zatem podejść do tego poważnie i reagować na sygnały, które mogą być początkiem choroby.

Źródło: Skymed.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły