Dobrze nam w Unii

Choć od przystąpienia Polski do Unii Europejskiej minęło już trochę czasu to nadal zdania odnośnie naszego członkostwa w jej strukturach wydają się być bardzo podzielone. Ogólna opinia na ten temat nie jest jednak taka zła

Należy przede wszystkim zacząć od tego, że zdecydowana większość mieszkańców naszego kraju popiera członkostwo Polski w Unii Europejskiej. Zwolenników jest ponad 80%. Sprzeciw wyraża natomiast co dziesiąty ankietowany. Zwolennicy członkostwa Polski w UE z pewnością dominują we wszystkich grupach społeczno-demograficznych oraz w elektoratach ugrupowań cieszących się obecnie największym poparciem społecznym.

Coraz więcej osób przekonuje się także do tego, że nasze członkostwo w Unii Europejskiej nie ogranicza w zbyt dużym stopniu suwerenności naszego kraju. Aktualnie osoby te stanowią 52% społeczeństwa. Z opinią, że przynależność naszego kraju do wspomnianych struktur zbytnio ogranicza niezależność Polski, zgadza się natomiast 35% badanych.

Polacy znacznie lepiej patrzą też na działalność Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Pierwszą z jednostek pozytywnie ocenia 51% znających ją respondentów. Podobnie jest w przypadku Komisji Europejskiej. Co ciekawe, coraz więcej wiemy o obu tych instytucjach. Ta wiedza łączy się jednak z poziomem naszego zainteresowania polityką. Z im większą uwagą badani śledzą wydarzenia polityczne, tym częściej twierdzą, że mają wiedzę o działalności tych instytucji.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły