Chcemy balkon!

Ci, którzy mieli okazję mieszkać w domu z balkonem wiedzą, że wprowadza on zupełnie inny klimat i daje znacznie znacznie więcej swobody. Dla wielu jest on nawet alternatywą tarasu, na który może sobie pozwolić znacznie mniej osób. Jaki jest jednak ten balkon idealny?

Balkon powinien być przede wszystkim funkcjonalny i to jeden z tych czynników, na który zwraca uwagę najwięcej osób. Nie każdemu wystarcza jednak niewielki jego skrawek i decydują się oni na ogromny balkon, który można zaaranżować na wiele różnych sposobów. W takich sytuacjach zazwyczaj pojawia się na nim stolik, przy którym można spędzać letnie popołudnia i wieczory. Wtedy też przydaje się jego odpowiednie osłonięcie. Dzięki temu miejsce to stanie się bezpieczne i znacznie bardziej intymne.

Z punktu widzenia inwestora, jak i przyszłego mieszkańca, dobrze jest jeśli z balkonu rozprzestrzenia się ciekawy widok, a odpowiednie odległości pomiędzy sąsiadującymi balkonami zostają zachowane. Podobnie jest z odległościami pomiędzy budynkami. Jednocześnie balkon powinien zostać zaprojektowany w taki sposób, by korzystanie z jego uroków było komfortowe, a jego wygląd zewnętrzny pasował do zamysłu całego budynku. Ważne jest również to, na jaki kierunek świata będzie on wychodził. Zbyt duża ilość promieni słonecznych albo ich całkowity brak może bowiem negatywnie wpływać na sposób korzystania z tego miejsca.

Od północy światło jest równomiernie rozproszone, natomiast balkon otwarty na wschód wpuszcza promienie słońca tylko w godzinach porannych, co sprawia, że nie będzie przegrzany. Z kolei południowy balkon to najintensywniej doświetlone miejsce w ciągu całego dnia, stąd powinien zostać wyposażony w daszek lub markizę, by uniknąć żaru w upalne lato oraz ostrych promieni słonecznych zimą. Natomiast balkon skierowany na zachód daje gwarancję intensywnego oświetlenia ciepłym słońcem w godzinach popołudniowych.

Zanim jednak zaczniemy się wylegiwać na balkonie powinniśmy przeanalizować na etapie projektowania wiele kwestii z tym związanych. Już wtedy możemy zapobiec powstawaniu mostków termicznych, migracji wody w warstwy konstrukcyjne płyty balkonowej lub do wnętrza budynku. Są to najczęściej wymieniane problemy, które wiążą się ze złym wykonaniem konstrukcji balkonowych. Co zrobić, aby ich uniknąć? Podstawą jest tu właściwa izolacja termiczna.

Mostki termiczne powstają na łączeniach płyt balkonowych ze stropem, a dokładniej z wieńcem. Nic w tym dziwnego, w końcu balkon to najbardziej wysunięty element całej konstrukcji, który przez miejsca łączenia z konstrukcją jest narażony na brak ciągłości izolacji termicznej. Ważne jest również to, aby odpowiednio zadbać o izolację przeciwwilgociową. Wszystko po to, abyśmy nie musieli się przejmować tym, że w razie jakichkolwiek ulew woda dostanie się do pomieszczeń znajdujących się najbliżej balkonu.

Źródło: GutPR

 

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły