Anna Drzewiecka i Michał Markiewicz: Nigdy nie jest za późno na zmianę!

Ania i Michał to para, która postanowiła ruszyć się z przysłowiowej kanapy i zacząć żyć zdrowym stylem życia. Małymi krokami każdego dnia udaje im się spełniać cele i walczyć o marzenia. Dziś motywują setki osób do działania i udowadniają, że dla chcącego nic trudnego. Jak sami mówią: ,,Wygląd Twojego ciała, to efekt podejmowanych przez Ciebie decyzji. Każdego dnia, każdej godziny i każdej minuty”.

Jak długo zajmujecie się tematyką zdrowego stylu życia?

Michał Markiewicz: Zdrowy styl życia, a nie dieta – dokładnie tak to określamy. Zajmujemy się tym od około 2 lat, wcześniej też trochę się tym interesowaliśmy, jednak szybko wracaliśmy do złych nawyków żywieniowych. Zaczęło się od tego, że Ania zaczęła zrzucać zbędne kilogramy. Samemu nie jest łatwo, więc bez wahania dołączyłem do Ani i tak zaczęliśmy swoją fit przygodę, która trwa do dziś. Ania ma niedoczynność tarczycy i insulinooporność, przez co tym bardziej ciężko jest jej osiągnąć wymarzoną sylwetkę. Jednak dla chcącego nic trudnego! Trzeba tylko zacisnąć pięści i działać mimo przeciwności losu. Początki były bardzo ciężkie. Zwłaszcza, że wcześniej w naszej diecie było sporo słodyczy, czy tzw. ,,śmieciowego jedzenia’”. Zrezygnować tak nagle ze wszystkiego naraz było trudno. Jednak motywowaliśmy się wzajemnie i z dnia na dzień, małymi kroczkami, odstawiliśmy wszystkie niezdrowe produkty i zaczęliśmy razem ćwiczyć w domu. Były to krótkie, 15-20 minutowe treningi, które wtedy w zupełności nam wystarczały i były wystarczająco wyczerpujące jak na ówczesną kondycję. Teraz, gdy wspominamy tamte czasy uśmiechamy się do siebie i jesteśmy dumni z tego jak poprawiła się nasza kondycja i zmieniła się nasza sylwetka. Ania schudła do tej pory 18 kg, ale to jeszcze nie koniec, jak zapowiada, motywacji jej nie brakuje dlatego walczy dalej.

Anna Drzewiecka: Małymi krokami do celu, w planach jest zrzucić jeszcze ok. 8 kg i wiem, że to mi się uda!

IMG_20170313_000834

Co stanowi dla was motor napędowy, aby żyć zdrowo? Skąd czerpiecie motywację?

Dobre samopoczucie, zdrowie oraz zmiany w wyglądzie, które w nas zachodzą, to wszystko sprawia, że budzimy się każdego dnia rano z energią do działania. Motywujemy siebie nawzajem, bo czy jest coś piękniejszego od dwojga kochających się ludzi, którzy mają wspólną pasję? Chyba nie.

Założyliśmy profil na Instagramie (@be_fit_with_ania_and_michal), aby zmotywować jak najwięcej osób do ćwiczeń i zdrowego stylu życia. Póki co idzie nam świetnie, udało nam się ruszyć z kanapy już kilkadziesiąt osób i to dla nas osobiście jest już wielkim sukcesem. Zauważyliśmy też, że gdy mamy gorszy dzień, to właśnie te osoby, które nas obserwują, wspierają nas i motywują do dalszego działania, nie pozwalają nam się poddać. Otrzymujemy od nich pozytywne wiadomości, komentarze, zdjęcia, które dodają nam energii do działania.

Jak już wspomnieliście, na co dzień motywujecie wielu fanów. Jak sądzicie, co jest najtrudniejsze dla początkujących, aby zmienili swoje nawyki i osiągnęli upragnioną sylwetkę?

Każdy ma swoje przyzwyczajenia, nawyki, które ciężko zmienić z dnia na dzień. Na wszystko jednak potrzeba czasu, cierpliwości. Dlatego też założyliśmy nasz profil na Instagramie, na którym motywujemy osoby do działania, pokazując przykładowe ćwiczenia w formie filmów, które można wykonywać w domu, bez sprzętu. Jak wiadomo, nic nie przychodzi łatwo, także osobom, które nas obserwują zawsze powtarzamy ,,małymi kroczkami do celu”. Uświadamiamy ich, że cel powinien być realny, a nie np.: „schudnę 10 kg w miesiąc czasu”, bo jak wiadomo jest to bardzo niezdrowe, a w dodatku nieosiągalne. Osoby, które wyznaczają sobie właśnie takie cele, staramy się od razu sprowadzić na właściwą drogę. Takie cele tylko zniechęcają osoby początkujące. Następnie radzimy wyznaczyć sobie wystarczająco długi okres czasu na zrzucenie zbędnych kilogramów. Ustalamy rodzaj aktywności fizycznej, bo jak wiadomo nikt nie lubi być zmuszany do ćwiczeń, których nie lubi, ponieważ wtedy można bardzo szybko się zniechęcić. Każda aktywność fizyczna jest dobra, więc każdy znajdzie coś dla siebie, co lubi i z czego czerpie przyjemność. Chociaż u nas akurat było odwrotnie (nie lubiliśmy za bardzo ćwiczyć, a teraz dzień bez treningu jest dla nas dniem straconym).

image-0-02-05-add9db4efbcbf659b6678979ce3962b4cd056464b007cb3a1decc020e594b64b-V

Na swoim profilu publikujecie wiele pysznych i zdrowych przepisów. Czym się inspirujecie?

Tak, na naszym profilu znajduje się mnóstwo smacznych przepisów na zdrowe dania, zwłaszcza słodycze, gdyż jak wiadomo wiele osób będących na diecie właśnie z ograniczeniem słodyczy ma wielki problem. My postanowiliśmy udowodnić, że na ,,diecie” też można jeść słodycze, wystarczy tylko stworzyć je samemu w domowym zaciszu. Chcemy uczyć ludzi tworzyć własne, zdrowe słodycze z samych naturalnych składników, bez szkody dla ich sylwetki. W tym celu napisaliśmy nawet ebooka „Legalne słodycze”, który dostępny jest do pobrania na naszym profilu. Ebook cieszy się dużą popularnością i już wiele osób jest zadowolonych z przepisów, jakie tam znalazły. Lubimy eksperymentować w kuchni i większość przepisów jest naszego autorstwa, lecz niektóre znajdujemy też w Internecie, testujemy je i inspirujemy się nimi tworząc swoje własne.

Dlaczego „bycie FIT” jest ważne w waszym mniemaniu? 

Chodzi przede wszystkim o lepsze samopoczucie, o poprawę swojego wyglądu. W zdrowym ciele zdrowy duch! Aktywność fizyczna wyzwala hormony szczęścia, daje dużo radości i pozytywnej energii. Niektórzy jednak podążają za modą i próbują być FIT tylko na chwilę, do momentu utraty zbędnych kilogramów. Naszym zdaniem nie powinna to być tylko przemijająca moda, ale zmiana swoich nawyków na całe życie. Bycie FIT to bycie sprawnym fizycznie, świadome wybieranie jedzenia oraz regularna aktywność fizyczna.

20170304_121241

Jak byście zmotywowali najbardziej oporną osobę, aby zaczęła żyć zdrowo i zmieniła swoje życie? Czy zdarzyły wam się takie trudne przypadki?

Osoby, które się do nas zgłaszają staramy się uświadamiać, że trening oprócz poprawy sylwetki pomaga zachować zdrowie na dłużej. Tak, jak się odżywiamy, czy uprawiamy aktywność fizyczną, rzutuje na nasze dobre samopoczucie i zdrowie w przyszłości. Regularny ruch jest także dobry na odstresowanie się, wzmacnia kości, stawy, serce, obniża ryzyko cukrzycy oraz niesie wiele innych korzyści dla naszego organizmu. Kolejnym sposobem na motywację jest zrobienie sobie zdjęcia przed metamorfozą, a następnie po kilku miesiącach pracy nad własnym ciałem. Wtedy o wiele łatwiej zobaczyć jest co się zmieni, ponieważ oglądając się codziennie w lustrze nie zauważamy zmian, jakie możemy dostrzec na zdjęciach. Polecamy również mierzyć swoje obwody, ponieważ waga nie zawsze pokazuje prawdę. Może ona nawet wzrosnąć po rozpoczęciu ćwiczeń, ponieważ zwiększamy swoją masę mięśniową, która jak wiadomo, waży więcej jak taka sama objętość tkanki tłuszczowej. Zapewniamy wszystkie osoby, że nie ma lepszej motywacji jak zobaczenie zmian w swoim ciele, chociażby już po pierwszym miesiącu zdrowej diety i treningów.

Dodajmy również, że trening nie zajmuje dużo czasu. Godzina ćwiczeń, która w zupełności wystarczy to tylko 4% naszego dnia. Policzmy sobie ile czasu marnujemy przykładowo na oglądanie telewizji czy wylegiwanie się na kanapie. Zadajmy sobie więc pytanie: ,,Czy warto marnować czas na coś, co nie przybliża nas do naszych marzeń i celów?”.

 

W jaki sposób pracujecie z podopiecznymi? Co znajduje się w waszej ofercie?

Staramy się motywować osoby poprzez nasz profil. Pokazujemy, że w domu bez sprzętu również można trenować i nie potrzeba na to wcale dużo czasu. Dajemy naszym ,,fanom” możliwość ćwiczenia razem z nami na transmisjach live na żywo na naszym Instagramie. Mamy też w planach stworzyć swoje własne, małe studio treningowe, ponieważ niektórzy krępują się wyjść na siłownię, wstydzą się swojego ciała i właśnie takim osobom chcielibyśmy pomóc się przełamać. Chcemy sprawić, by osoby ćwiczące z nami czuły się wyjątkowo, by nie czuły na sobie nieprzyjemnych spojrzeń innych osób, jak to czasem bywa na dużych siłowniach i jak wiadomo dla takich osób jest to bardzo krępująca sytuacja, dlatego właśnie szybko rezygnują z walki o własne marzenia. W naszym studiu treningowym będziemy tylko my i osoba, która chce zmienić swoją sylwetkę i zrobimy wszystko by ta osoba podczas treningu czuła się jak u siebie w domu.

Z czego czerpiecie największą radość?

Uwielbiamy to, co robimy! Jest to nasza pasja, którą chcemy dzielić się z innymi. Chcemy zarażać ich pozytywną energią jaka z nas płynie. Niesamowite jest to, jak chociażby jedna osoba napisze nam, że dzięki nam zmieniła swoje życie, że wzięła się za siebie, że dzięki nam ma siłę do działania i chociażby właśnie dla tej jednej osoby warto działać. Na naszym profilu jest już sporo takich osób, które zmotywowaliśmy, z czego jesteśmy bardzo dumni.

IMG_20161220_102230

Czy macie swoje motto życiowe, którym kierujecie się na co dzień?

W codziennym życiu najczęściej kierujemy się mottem: ,,Nie sztuka przejść przez życie, gdy wszystko sprzyja. Sztuką jest iść przed siebie i nie ugiąć się nawet jeśli ciągle jest pod wiatr”.

Co chcielibyście przekazać naszym czytelnikom?

Chcielibyśmy żeby każdy kto przeczytał ten wywiad zapamiętał, że ,,Wygląd Twojego ciała, to efekt podejmowanych przez Ciebie decyzji. Każdego dnia, każdej godziny i każdej minuty”. Nigdy nie jest za późno na zmianę! Wszystko zależy tylko od Ciebie. Mamy nadzieję, że będziesz podejmował/a tylko te decyzje, które przybliżą Cię do Twojego celu, niezależnie od tego jaki on jest, a my chętnie Ci w tym pomożemy. Razem na pewno damy radę, pamiętaj o tym!

Rozmawiała: Agnieszka Słodyczka

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły