Analiza wnętrza skały

Firmy wydobywcze zależne są od informacji dotyczących budowy skał. Dzięki nim mogą lepiej rozplanować, jak powinni poprowadzić odwierty. Idealne dla nich okazują się być analizy zrobione za pomocą rentgenowskiej tomografii komputerowej

Analiza przestrzeni porowej to trójwymiarowe obrazowanie pustych przestrzeni w skale, w których znajdują się cenne węglowodory lub wody złożowe, także geotermalne. Dlatego też informacje, o tym co znajduje się wewnątrz skały są tak istotne dla poszczególnych firm. Dokładne badania tomograficzne mogą także przysłużyć się przy omawianiu zagadnień związanych z geotermią.

Woda złożowa nie jest obiektem wydobycia, to woda, mniej lub bardziej zasolona, która wypełnia m.in. puste przestrzenie w skale. Tomografię komputerową stosuje się na próbkach pobranych z rdzeni wiertniczych, z różnych głębokości. Badania laboratoryjne stanowią bezpośrednią metodę pomiarową skał i pozwalają na scharakteryzowanie parametrów fizycznych złóż. Skała charakteryzuje się zróżnicowaną strukturą, w zależności od wieku, głębokości zalegania czy typu.

Naszym naukowcom chodzi szczególnie o złoża niekonwencjonalne. Woda lub węglowodory w tych skałach są zamknięte głównie w pustych przestrzeniach, które nie są ze sobą połączone. W złożach konwencjonalnych to połączone puste przestrzenie grają rolę. Dlatego złoża niekonwencjonalne są trudne do analizy.

Nie każde złoża niekonwencjonalne są takie same. Polskie różnią się na przykład od amerykańskich. To co je dzieli to między innymi głębokość występowania. Projekt, nad którym pracują polscy naukowcy ma w przyszłości posłużyć do analizy, która będzie poprzedzać wydobywanie bogactw naturalnych przez firmy. Wskażą, w jaki sposób powinno się analizować skały i interpretować obrazy tomograficzne. Druga metoda będzie analizą przepływu w takich skałach o niskich własnościach filtracyjnych. Trzeci element projektu to program komputerowy, który umożliwi geologiczną interpretację obrazów tomograficznych skał, czyli przestrzeni porowej i ziaren mineralnych.

Próbki są badane dzięki nanotomografowi, jednak zanim nastąpi badanie muszą one zostać wydobyte z rdzenia wiertniczego, a więc z fragmentu skały. Taki fragment jest wyciągany z otworu wiertniczego podczas wiercenia, a później udostępniany do wydobycia węglowodorów.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły