PracoDawca Zdrowia, czyli przykłady, jak można pomóc pracownikowi

Bezpłatne szczepienia, spotkania z dietetyczką, konsultacje połączone z dermatoskopią, by ocenić pieprzyki, owoce w kuchni dostępne dla wszystkich, rowery do skorzystania podczas przerwy na lunch – tak między innymi dbają o zdrowie swoich pracowników niektóre firmy.

13 z 17, które się zgłosiły, zostało wyróżnionych w zorganizowanym przez Ministerstwo Zdrowia konkursie PracoDawca Zdrowia. Zdaniem specjalistów, podjęcie prozdrowotnych działań przez pracodawcę może zmniejszyć absencję w pracy wśród pracowników aż o 70 proc.! Ministerstwo Zdrowia postanowiło zachęcić pracodawców do szerszego stosowania tej metody pokazując jako przykład tych, którzy już to robią.

– Liczymy, że kolejne edycje przyciągną znacznie więcej firm chcących pochwalić się swoim podejściem do pracowników. Zachęcamy do zgłaszania się – mówi jeden z jurorów, Szymon Chrostowski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych.

Konkurs „PracoDawca Zdrowia” jest jedną ze składowych kampanii promocji zdrowia profilaktyki i nowotworów „Planuję długie życie”. Misją projektu jest profilaktyka zdrowotna m.in. poprzez zgłaszanie się na badania profilaktyczne pod kątem wykrywania chorób cywilizacyjnych, w szczególności nowotworów.

– Od zdrowia 17 milionów czynnych zawodowo osób zależy kondycja zdrowotna całego kraju. Chcemy, aby za wzrostem długości życia szła również jego jakość. W okresie aktywności zawodowej i po niej chcemy, aby Polacy cieszyli się zdrowiem i samodzielnie funkcjonowali – mówił podczas konferencji podsumowującej pierwszą edycję konkursu przedstawiciel kapituły dr Grzegorz Juszczyk, dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny.

W pracy spędzamy większość dnia, tygodnia, miesiąca. A skoro tak, to trudno o lepsze miejsce na wprowadzanie zasad zdrowotnych.

– Trzy proste zalecenia: codzienny ruch, spożywanie warzyw i owoców oraz regularne wykonywane badań profilaktycznych, wydają się być proste, a wiemy, jak dużo energii trzeba poświęcić by wpoić sobie i innym te zasady – mówił podsekretarz stanu Ministerstwa Zdrowia, Sławomir Gadomski. Dlatego ministerstwo chce nagradzać tych, którzy wspierają swoich pracowników  w dążeniu do zdrowia.

Zdrowy pracownik to korzyść dla wszystkich

– Kierujemy się maksymą, że zdrowie pracownika i dobro placówki są ze sobą nierozerwalnie połączone, dlatego organizujemy szereg działań prozdrowotnych dla swoich pracowników. Zatrudniamy ponad 1000 osób i ich zdrowie w oczywisty sposób przekłada się na nasze koszty. Przy tak dużej liczbie osób i zadań do wykonania nie możemy sobie pozwolić, aby nasi pracownicy chorowali. Krótko mówiąc: zdrowy pracownik to nasza korzyść – mówi Paweł Natkowski, dyrektor Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce.

Do najważniejszych działań prozdrowotnych podejmowanych w placówce, którą kieruje, należą programy profilaktyczne. Szpital oferuje swoim pracownikom bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne, a także  kolposkopię czy kolonoskopię. Zainteresowani – a jest ich coraz więcej – mogą skorzystać z dofinansowania do klubów fitness.

W szpitalu w Ostrołęce funkcjonuje też system szczepień – pracownicy mogą za darmo zaszczepić się przeciwko grypie, a od niedawna także przeciwko odrze.

– Mamy około 800 pracowników medycznych, więc to jest duży koszt dla pracodawcy, ale przecież każdy z nich codziennie styka się z chorymi, z których każdy jest potencjalnym zakażonym. Zwłaszcza taki pracodawca jak my powinien dbać nie tylko o zdrowie wszystkich innych, ale także swoich pracowników – uważa dyrektor ostrołęckiej placówki.

Jury oceniało działania profilaktyczne pracodawców podejmowane na rzecz zdrowia, ale zwracało uwagę również na działania edukacyjne, takie jak pogadanki, spotkania ze specjalistami (np. dietetykami), tworzenie własnych materiałów, a także wychodzenie do lokalnych społeczności czy rodzin pracowników.

– Liczy się, co pracodawca robi ponad przeciętność, ponad to czego wymaga od niego prawo, co zapewnia fundusz socjalny – przyznaje Szymon Chrostowski.

Liczą się konkrety

Wiele firm twierdzi, że sporo robi dla swoich pracowników, ale jak się temu przyjrzeć, to tak naprawdę niewiele się u ich dzieje.

– Tymczasem firmy, które zgłosiły się do konkursu, pokazują konkrety: zorganizowaliśmy warsztaty z dermatoskopii, spotkanie z dietetyczką, uczestniczyło w nich 150 osób – podkreśla minister Gadomski.

– Staramy się, aby każdego miesiąca działo się coś nakierowanego na zdrowie pracowników: organizujemy badania skóry z kontrolą pieprzyków, spirometrię, badania oftalmologiczne (ocena zmian w  gałce ocznej), mieliśmy konsultacje kardiologiczne i neurologiczne, sprawdzaliśmy ergonomię stanowiska pracy – wymienia Marta Just z firmy farmaceutycznej Sandoz Polska.

Ale na tym nie koniec.

– Mnie najbardziej podobają się te małe rzeczy, które na co dzień poprawiają jakość naszego życia, a potem okazują się być ważne w ogólnym rozrachunku. Dlatego na każdym piętrze przy windzie nakleiliśmy informacje: „Idź na nogach, nie korzystaj stale z windy”, kilka razy w tygodniu w kuchni wystawiamy owoce dla naszych pracowników. Staramy się też dawać przykład: ja nie jeżdżę do pracy samochodem, lecz przychodzę do pracy na piechotę, niektórzy moi koledzy jeżdżą na rowerach. Zakupiliśmy też rowery dla naszych pracowników, aby mogli z nich korzystać podczas pracy, np. podjechać na nich lunch zamiast brać auto – mówi Piotr Opioła, dyrektor ds. zarządzania portfelem, rozwoju biznesu i nowych wprowadzeń w firmie Sandoz.

Minister ma nadzieję, że pracodawcy zdrowia staną się katalizatorami pomysłów.

– Czasem małych, ale takie też mają dla nas znaczenie. Wiele firm wspiera sport, a można to robić nie tylko poprzez karty multisport, ale organizując sekcje sportowe, spotkania grupy pracowników, którzy wspólnie trenują. Do tego czasem nawet nie trzeba wsparcia finansowego, tylko pomysłu, zachęty. Na takie rzeczy też patrzymy – podpowiada minister.

Absencja w pracy to konkretne koszty

Chodzi bowiem o to, by promować prozdrowotne postawy. Naukowcy już dawno udowodnili, że nadwaga, brak ruchu, stres nie mówiąc już o paleniu tytoniu to czynniki typowo kancerogenne i to od ich wyeliminowania powinniśmy zacząć.

– To baza, na której powinniśmy budować, coś na czym pracodawcom powinno zależeć, bo przecież każdy dzień absencji na trudnym rynku to strata dla pracodawców – mówi minister Gadomski.
Specjaliści wyliczyli, że średnia absencja chorobowa pracownika to ubytek i dla PKB, i dla pracodawcy – w ciągu roku absencja pracownika kosztuje pracodawcę 30 tys. zł. (wyliczenia nie obejmują kosztów wywołanych chorobą nowotworową).

Drugim celem Ministerstwa Zdrowia jest zwiększenie uczestnictwa w badaniach profilaktycznych, do czego stara się wykorzystać wszelkie możliwe sposoby. Zaangażowanie pracodawców do promowania postaw prozdrowotnych, choć wydaje się dość oczywiste – do tej pory nie było wykorzystywane.

– Przede wszystkim ocenialiśmy, co pracodawca robi ponad przeciętność, ponad to czego wymaga od nich prawo czy gwarantuje fundusz socjalny. Kiedy ustawodawca nakazuje zorganizować strefy wolne od dymu, oni oprócz tego przygotowują ulotki na temat szkodliwości palenia. Nie tylko organizują bezpłatne szczepienia, ale prowadzą też działania edukacyjne, pogadanki – mówi Szymon Chrostowski.

Jego zdaniem pracodawca to pierwsza linia kontaktu z pracownikiem. Istotniejsza w tym kontekście niż lekarz pierwszego kontaktu, do którego docierają już wyselekcjonowani pacjenci – matki z dziećmi, seniorzy, osoby z  konkretnym problemem: katarem czy grypą.

– Pracodawca choćby poprzez to, że co miesiąc obsługuje pracownika, przygotowując dla niego dokumenty – może dotrzeć do każdego pracownika a także jego rodziny, to unikatowa możliwość. Musimy ja wykorzystać – podkreśla Chrostowski.

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia: https://www.gov.pl/web/zdrowie/pracodawcazdrowia

Wkrótce ma być kolejna edycja konkursu. Poniżej wyróżnione firmy, które „wykazały się ponadprzeciętną troską o zdrowie swoich pracowników”:

 1.  Adamed Pharma S.A.,
 2. BALTIC CLINIC Sp. z o.o.,
 3. Centrum Zdrowia Kobiety i Dziecka Szpital Miejski w Zabrzu,
 4. COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o.,
 5. Główny Urząd Statystyczny,
 6. Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
 7. Ministerstwo Środowiska,
 8. Roche Polska Sp. z o.o.,
 9. Sandoz Polska Sp. z o.o.,
 10. SITECH Sp. z o.o.,
 11. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego,
 12. Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. prof. Stanisława Popowskiego w Olsztynie,
 13. Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A.

Autorka: Monika Wysocka, zdrowie.pap.pl

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły