Zwalczając błędy lekarskie

Za błędy w sztuce lekarskiej pielęgniarki, położne, lekarze i inne osoby zaangażowane w proces leczenia niejednokrotnie słono płacą. Przede wszystkim swoją reputacją i wypracowanym dotychczas stanowiskiem w społeczności, w których przychodzi im żyć

Szkoda powstała w wyniku błędu lekarskiego łączy się także z zadośćuczynieniem. W przypadku uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia naprawienie szkody stanowi pokrycie kosztów wszystkiego, co będzie się wiązało z leczeniem. Poszkodowany ma zatem prawo ubiegania się o zwrot wszystkich poniesionych kosztów, które obejmują: zakup leków, dojazdy do szpitala, dodatkowe badania i wizyty lekarskie, przystosowanie mieszkania do powstałej w wyniku błędu lekarskiego niepełnosprawności czy przygotowanie do wykonywania innego zawodu.

Może się także okazać, że poszkodowany już nigdy nie będzie mógł podjąć pracy zarobkowej. W tej sytuacji istnieje spore prawdopodobieństwo, że zażąda on renty jako formy zadośćuczynienia za popełniony czyn. Nie zawsze renta ustanawiana jest na całe życie. Czasami trudno jest ocenić, jak duża szkoda została wyrządzona z powodu niezdolności do pracy. Wtedy przyznana zostaje renta czasowa.

Sytuacja zmienia się, gdy poszkodowany umiera. W tym przypadku osoba zobowiązana do naprawienia szkody musi zwrócić koszty poniesione przy okazji leczenia i organizacji pogrzebu. Co więcej, gdy zmarły wypłacał komuś alimenty to obowiązek ten od tej pory przejmuje człowiek, który winien jest popełnionemu błędowi w sztuce lekarskiej. Taka rekompensata obliczana jest stosownie do potrzeb świadczeniobiorcy, jak również możliwości zarobkowych zmarłego przez okres trwania obowiązku alimentacyjnego. Warto zapamiętać, że o takie odszkodowanie może starać się również osoba, którą zmarły dobrowolnie i stale wspierał finansowo, w ten sposób dostarczając środki utrzymania.

W sytuacji, gdy jesteśmy przekonani, że doszło do błędu lekarskiego i nie miało to miejsca wcześniej niż rok temu osoby pokrzywdzone powinny zainterweniować. Zgłaszać takie przypadki można w Wojewódzkiej Komisji ds. Orzekania o Zdarzeniach Medycznych.

Źródło: Good One PR

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły