Żegnajcie, banknoty – odchodzimy od gotówki

Już co trzeci Europejczyk chętnie wyszedłby z domu bez gotówki i polegał na elektronicznych płatnościach. Co piąty już tak robi. Świat bez papierowych banknotów już tu jest?

Badanie przeprowadzone przez Ipsos w 15 krajach (13 z Europy, USA i Australia) wskazuje, że coraz chętniej odchodzimy od płatności gotówkowych. Już aktualnie co piąty Europejczyk (21%) oraz co trzeci Amerykanin (34%) w ogóle nie nosi przy sobie gotówki lub robi to rzadko. Zamiast tego coraz częściej ankietowani korzystają z płatności kartą lub telefonem komórkowym.

Co więcej, badacze wskazują na bardzo jasny trend. Ponad połowa mieszkańców Europy wskazuje, że w ostatnim roku rzadziej korzystała z papierowych banknotów, a aż 78% badanych ocenia, że jeszcze rzadziej będzie to robić w nadchodzących 12 miesiącach.

Polacy nie odbiegają od większości krajów zachodnich. W naszym kraju dokładnie co trzeci badany (33%) przyznał, że rzadko ma pieniądze przy sobie. To wynik prawie identyczny do Francji (34%). Znacznie bardziej przywiązani do gotówki są nasi sąsiedzi z Niemiec. Tam tylko co dziesiąty mieszkaniec (10%) nie nosi pieniędzy regularnie.

Jednak nawet w krajach takich jak Niemcy obywatele bardzo entuzjastycznie mówią o zmianie metody płatności. Ponad 40% klientów z Niemiec, podobnie jak w przypadku Włoch, deklaruje chęć płacenia bezgotówkowo w przyszłości. Ogółem w Europie co trzecia osoba chętnie „przesiądzie się” z portfela na kartę lub telefon (34%), co jest wynikiem nieco niższym niż w USA (38%).

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły