Wybierz z nami najlepszy stadion 2017 roku!

Miłośnicy piłki nożnej, kibice polskich klubów czy entuzjaści architektury sportowej – wszyscy są zaproszeni do największego na świecie głosowania. Ósma edycja plebiscytu Stadium of the Year ma dwie bardzo silne nominacje z Polski, które można wesprzeć!

To już niemal tradycja, że przełom stycznia i lutego w piłce przestaje być nudny. Bo choć ligi w wielu krajach, w tym w Polsce, nie grają, to tysiące ludzi na całym świecie angażują się w wybór najlepszego stadionu piłkarskiego otwartego w minionym roku. Konkurs Stadium of the Year narodził się w naszym kraju, ale po ośmiu latach urósł do rangi największego w swoim rodzaju głosowania.

W tegorocznej, ósmej już edycji, do rywalizacji staje 27 stadionów. Wszystkie z nich spełniają kilka bardzo prostych kryteriów: zostały otwarte w 2017 roku po całkowitej przebudowie lub budowie od zera, wszystkie mieszczą po 10 tys. widzów lub więcej, a do tego wszystkie są obiektami piłkarskimi.

Na liście znajdziemy dwie bardzo mocne pozycje z Polski: Stadion Śląski i Stadion Widzewa. Warto wspomnieć, że głosowanie już raz w historii wygrał polski stadion – w 2012 roku była to PGE Arena Gdańsk (dziś nazwana Stadion Energa). Czy tym razem też się uda? Wszystko w rękach polskich kibiców, ponieważ każdy internauta może oddać jeden ważny głos.

Ty wybierasz zwycięzcę!

By zagłosować, należy rozdzielić pomiędzy 5 najlepszych stadionów 15 punktów. Najlepszy otrzymuje 5, drugi – 4, trzeci – 3, czwarty – 2, a piąty – 1 punkt. Dopiero po rozdaniu wszystkich punktów i kliknięciu „głosuj” punkty zostaną przyznane. To prosty system, który zachęca do wspierania nie tylko ulubionego stadionu, ale też innych wartych uwagi.

Głosowanie ruszyło oficjalnie 29 stycznia i w ciągu zaledwie 2 dni zagłosowało ponad 15 tysięcy osób z ponad 50 krajów. Konkurencja jest niemała, ponieważ w niektórych krajach nawet władze zaangażowały się we wspieranie kandydatów. Na przykład w Rumunii w takiej roli wystąpiła minister minister pracy Lia Olguta Vasilescu, która zaapelowała o wsparcie dla jedynego kandydata z Rumunii. Tym bardziej liczy się, by przekazać wiadomość jak największej rzeszy ludzi, co niniejszym czynimy. Do dzieła!

Jury wybiera drugiego zwycięzcę

Zupełnie osobne głosowanie toczy się „obok” Nagrody Publiczności. Organizatorzy zaprosili do udziału wybitnych architektów, którzy na swoim koncie mają kilkanaście wspaniałych stadionów zbudowanych w różnych krajach. Do nich należeć będzie wybranie najlepszego obiektu pod kątem architektury.

W tym roku w składzie Jury znajdują się nie lada nazwiska! Zgłoszone stadiony oceniać będą jeden z najwybitniejszych rosyjskich architektów Siergiej Czoban, pracujący w Londynie włoski talent Riccardo Cestari, twórca tureckiego majstersztyku Vodafone Park – Bünyamin Derman, Australijczyk z globalnej pracowni Arup – Nick Birmingham, a także pierwsza w historii konkursu kobieta, dr Maria Sipińska-Małaszyńska, która miała okazję pracować przy projekcie PGE Narodowego, a ostatnio doktoryzowała się właśnie w tematyce stadionów. Nie jest wykluczone, że w Jury pojawi się jeszcze jedna osoba – międzynarodowa gwiazda! Na razie jednak czekamy na ostateczną decyzję.

Zdecyduj do 4 marca

Czasu na decyzję, tak dla Ciebie, jak i dla Jury, jest naprawdę sporo. Głosowanie potrwa do niedzieli 4 marca włącznie. Warto więc znaleźć chwilę na poznanie kandydatów z aż 19 krajów, a także na zaangażowanie w głosowanie znajomych!

29vote2pl

Redakcja Magazynu
Polecamy

Powiązane Artykuły