Już 10 minut wysiłku poprawia sprawność umysłową

Przed egzaminem, rozmową o pracę czy innym wymagającym skupienia intelektu zadaniem warto trochę poćwiczyć. Już krótka sesja wysiłku poprawia zdolności intelektualne, w tym umiejętność podejmowania decyzji oraz planowanie i kontrolę działań.

Dobra kondycja ciała, to lepsze działanie intelektu. Dotychczasowe badania pokazały np., że wielotygodniowy plan treningów poprawia pracę mózgu, a co więcej, wzrost możliwości umysłowych obserwowano już po 20 minutowych sportowych sesjach.

Nie każdy ma jednak wystarczająco dużo samozaparcia, aby regularnie ćwiczyć, a 20 minut ciągłego wysiłku to wbrew pozorom – wcale nie tak mało.

– Wiele osób nie jest w stanie przestrzegać długoterminowego reżimu ćwiczeń ze względu na możliwości czasowe lub kondycję fizyczną – zwraca uwagę prof. Matthew Heath, specjalista kinezjologii na University of Western Ontario.

W pracy opublikowanej na łamach pisma „Neuropsychologia” opisał on eksperyment, który wykazał, że już niewielki wysiłek poprawia mentalne zdolności.

– Badanie pokazuje, że krótka jazda na rowerze albo spacer powoduje, że ludzie odczują natychmiastową poprawę – przekonuje naukowiec.

W jego trakcie ochotnicy siedzieli i czytali czasopisma lub wzięli udział w trwającej zaledwie 10 minut sesji umiarkowanych ćwiczeń przeplatanych ćwiczeniami intensywnymi na stacjonarnym rowerze.

W obu grupach naukowcy sprawdzili czas reakcji uczestników podczas wykonywania przez nich wymagających intelektualnie zadań wykonywanych przed ćwiczeniami lub czytaniem i po nich. Były one tak zaplanowane, aby angażowały zdolności podejmowania decyzji oraz kontroli i regulacji zachowań.

– Osoby, które ćwiczyły, doświadczyły natychmiastowej poprawy. Ich reakcje były bardziej precyzyjne, a ich czas był krótszy nawet o 50 milisekund w porównaniu do wartości sprzed ćwiczeń. Może się to wydawać niewiele, ale w niektórych przypadkach oznaczało to nawet 14-procentową różnicę w wydolności intelektualnej – wyniki relacjonuje prof. Heath.

Badacz twierdzi, że zaobserwowane działanie ćwiczeń może mieć duże znaczenie np. dla osób starszych z wczesnymi objawami demencji. Dobrze też, aby o uzyskanych w badaniu rezultatach pamiętał każdy, kto ma przed sobą wymagające skupienia zadanie.

– Zawsze mówię swoim studentom, aby – zanim napiszą test, rozpoczną egzamin czy rozmowę kwalifikacyjną, czy też będą zajmować się czymkolwiek, co jest intelektualnie wymagające – wcześniej trochę poćwiczyli – zaznacza prof. Heath.

– Nasze badanie pokazuje, że sieci w mózgu to lubią. Lepiej wtedy działają – dodaje badacz.

Więcej informacji na stronie University of Western Ontario.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły