Większy popęd i lepszy orgazm dzięki… orzechom

Jeśli kolejne badanie wskazuje, że orzechy korzystnie wpływają na sprawność seksualną, to traktujemy te informacje jako bardzo korzystne. Tym razem hiszpańscy naukowcy wykazują, że wprowadzenie orzechów do codziennej diety może przynieść korzyści.

Na łamach naukowego czasopisma „Nutrients” ukazało się podsumowanie badania z hiszpańskiego Uniwersytetu w Tarragonie. To właśnie z tego ośrodka płynęły nie tak dawno temu doniesienia, że orzechy poprawiają jakość nasienia. Tym razem za cel obrali ustalenie, czy orzechy mogą wpływać na funkcje seksualne.

Dlatego wyselekcjonowano 83 uczestników, z których wszyscy byli zdrowymi mężczyznami w wieku 18-35 lat. Jednocześnie wszyscy stosowali wcześniej dietę z dużym udziałem tłuszczów zwierzęcych, a ubogą w owoce i warzywa.

Połowa uczestników na kolejnych 14 tygodni do swojej diety dodała 60 gram orzechów (włoskich, laskowych i migdałów) dziennie, a druga część kontynuowała bez żadnych zmian, stanowiąc grupę kontrolną. Na starcie badania oraz na jego finiszu wszyscy wypełnili formularz IIEF-15 (Międzynarodowy Indeks Funkcji Seksualnych Mężczyzn).

Autorzy zauważyli, że mężczyźni spożywający więcej orzechów w drugim kwestionariuszu zgłaszali wyższy popęd seksualny oraz lepszą jakość orgazmów. Ponieważ analizowana grupa była stosunkowo niska, badania trzeba teraz powtórzyć na znacznie szerszej i bardziej reprezentatywnej grupie.

Nie jest jeszcze jasne, w jaki sposób orzechy przynoszą te wymierne korzyści, co również badacze w Tarragonie zamierzają sprawdzić. Ich analizy mogą przynieść pomoc wielu mężczyznom borykającym się z zaburzeniami erekcji, spadkiem popędu czy kłopotami ze szczytowaniem. Te problemy dotyczą od kilku procent do dużej większości mężczyzn, zależnie od wieku badanej populacji.

Źródło: Nutrients / PAP

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły