Weekendowy remont

Wielu chciałoby przeprowadzić w swoim domu remont, ale nie zamierza narażać się na tak duże wydatki, a także obawia się, że wszystko będzie bardzo długo trwało. Odnowienie mieszkania wcale nie musi zająć nam jednak tygodni czy miesięcy, a może potrwać jedynie weekend

Nic dziwnego, że niewielu jest takich, którzy decydują się na przeprowadzenie remontu w trakcie jednego weekendu. Materiały schnące przez wiele godzin i przedłużające się prace wykończeniowe nierzadko zmuszają do spędzenia kolejnych dni poza domem czy mieszkaniem i pogłębiają frustrację spowodowaną niekomfortową sytuacją. Okazuje się jednak, że nawet tak zaawansowane prace remontowe jak wyrównywanie i kładzenie podłóg nie musi być czasochłonne. Powstają bowiem całe serie produktów dostosowanych do szybkich remontów, a więc opatrzonych etykietą „szybkoschnące”.

Nieodzownym pomocnikiem przy każdym niemal remoncie jest gips szpachlowy. Sprawdzi się on nie tylko podczas niwelowania dużych nierówności, wypełniania ubytków i pęknięć w tynkach – tak powszechnych w blokach z tzw. „wielkiej płyty” – lecz także przy wyrównywaniu powierzchni ścian przed nanoszeniem na nie gładzi, tapet czy powłok malarskich, a także maskowania instalacji elektrycznych. Trzeba przyznać, że prace z tym związane stanowią spore przedsięwzięcie. Aby ułatwić pracę stworzono jednak gips szpachlowy, który idealnie nadaje się do szybkich remontów. Ma przede wszystkim wyjątkową twardość i może być nakładany grubą – do 10 mm – pojedynczą warstwą. Dzięki temu nawet duże nierówności, dziury czy pęknięcia mogą zostać uzupełnione „za jednym zamachem”, co pozytywnie wpływa na kosztorys napraw i ich przebieg.

Remont oznacza również idealnie gładkie i jednolite ściany. Żeby to osiągnąć nie ma wcale konieczności żmudnego zrywania tynku – chyba, że się łuszczy i odpada. Wtedy luźne fragmenty ściany trzeba zeskrobać, by nie osłabiły przyczepności kolejnych warstw. Stosując gotową gładź szpachlową również z podobnej serii produktów możemy zaoszczędzić jednak kilka cennych godzin. Jest ona bowiem gotowa do natychmiastowego użycia i bardzo prosta w aplikacji, a co więcej nie wymaga wcześniejszego gruntowania podłoża. Nie trzeba też posiadać specjalnych narzędzi, by przy jej pomocy uzyskać doskonałą bazę pod dalsze prace dekoracyjne – jest na tyle uniwersalna, że można ją nakładać zarówno ręcznie, stalową pacą, jak i za pomocą maszynowego agregatu.

Perfekcyjnie gładkie ściany cieszą przede wszystkim wzrok podnosząc walory estetyczne wnętrza. Dla pełnego i namacalnego efektu warto zadbać również o podłogę, która zdecydowanie lepiej się prezentuje i dłużej zachowuje funkcjonalność, gdy jest ułożona na idealnie równym podłożu. Obok prac ingerujących w sieć wodno-kanalizacyjną, remonty związane z odnawianiem podłogi należą jednak do najbardziej uciążliwych, ponieważ okresowo wymuszają wyłączenie odnawianego pomieszczenia z użytku. Zdecydowane skrócenie tego czasu – przy jednoczesnym zachowaniu precyzji i trwałości wykonania – jest możliwe dzięki zastosowaniu błyskawicznym posadzkom cementowym.

Źródło: BUENA VISTA media group

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły