Lekcja historii na planie filmowym

Miłośnicy historii z pewnością będą zafascynowani tym niecodziennym połączeniem. Mowa o wystawie edukacyjnej „Cichociemni. Spotkania filmowe”, która łączy w sobie plan filmowy i ekspozycję historyczną

Dzięki Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych historia znowu otworzy się na jej miłośników oraz osoby, które zupełnie się nią nie interesują. W specjalnie zaadaptowanej hali Wytwórni, 17 października została otwarta wyjątkowa  wystawa edukacyjna, będąca jedynym w Polsce obiektem łączącym plan filmowy i ekspozycję historyczną. Będzie ją można oglądać do końca czerwca 2017 roku.

Film nie tylko działa na wyobraźnię odbiorców, ale i pozwala się przenieść w czasie, a tym samym zobaczyć miejsca do tej pory nieznane. Twórcy wystawy w niespotykany dotychczas sposób charakterystyczny dla najbardziej nowoczesnych i interaktywnych projektów edukacyjnych przybliżają zwiedzającym mechanizmy tworzenia produkcji filmowych, a jednocześnie pokazują w przyjazny sposób ważne wątki historyczne.

To nie pierwsza wystawa filmowa Wytwórni. Jednym z pierwszych projektów realizowanych przez WFDiF była wystawa PLAN FILMOWY, której tematem był film „Miasto 44” Jana Komasy. Ogromna popularność ekspozycji  zaowocowała kolejną edycją projektu, poświęconą filmowi „Karbala” w reż. Krzysztofa Łukaszewicza, która nadal jest otwarta dla zwiedzających. WFDiF w związku z niesłabnącym zainteresowaniem uczestników oraz dotychczasowymi doświadczeniami związanymi z realizacją autorskiego projektu dotyczącego polskich produkcji fabularnych, postanowiła stworzyć tym razem projekt poświęcony filmowi dokumentalnemu. W ten sposób powstała filmowa przestrzeń edukacyjna „Cichociemni. Spotkania filmowe”, której tematem przewodnim stał się film w reżyserii Pawła Kędzierskiego „My Cichociemni. Głosy żyjących”.

Ci, którzy chcieliby się wybrać na tę wystawę powinni pamiętać o wcześniejszej rezerwacji miejsc i przygotować się na wiele inspirujących doznań.

Źródło: Go Culture.

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły