W różnych językach

Budujące jest to, że coraz więcej dorosłych Polaków zna obcy język. Co jednak wpływa na to, że uczymy się języków i kto nimi lepiej włada?

Z deklaracji Polaków wynika, że 53% z nich potrafi porozumiewać w jakimkolwiek, innym od ojczystego, języku. Tendencja jest jednak ciągle wzrostowa. Bierze się to głównie z zagranicznych wyjazdów i uwarunkowań społecznych. Jakie to uwarunkowania? Wszystko zależne jest od wieku, poziomu wykształcenia, miejsca zamieszkania, a także statusu zawodowego i materialnego.

Nadal w czołówce znajduje się język angielski i rosyjski. Choć ten pierwszy pojawia się o wiele częściej niż kiedyś. Zauważalny był w ostatnich latach spadek popularności języka niemieckiego. Od 2012 roku na nowo wzrasta jednak liczba osób, które się nim porozumiewają. Co z resztą języków? Poziom ich znajomości utrzymuje się stale na podobnym poziomie. Nieliczni władają językiem francuskim, hiszpańskim, włoskim, czeskim, ukraińskim czy słowackim. Odsetek osób potrafiących się nimi porozumiewać nie przekracza w sumie kilku procent.

Wracając do wieku respondentów trzeba przyznać, że warunkuje on to, który z języków jest nam znany. Osoby nieco starsze, jeżeli deklarują znajomość jakiegoś języka to zazwyczaj jest to język rosyjski, którego mogli się uczyć od najmłodszych lat w szkole. Respondenci znajdujący się pomiędzy 18 a 24 rokiem życia znają głównie język angielski. Umiejętność posługiwania się nim deklaruje 74% badanych młodych ludzi, o wiele lepiej wypadają tu sami uczniowie i studenci, gdyż wśród nich ten język zna 81% osób. Nieźle posługują się nim także przedstawiciele kadry kierowniczej, specjaliści wyższego szczebla, osoby z wyższym wykształceniem, pracownicy administracyjno-biurowi czy po prostu mieszkańcy większych miast.

Nie dość, że coraz więcej Polaków zna przynajmniej jeden język obcy to znacznie wzrasta liczba tych, którzy potrafią mówić w dwóch różnych. Ciągły wzrost jest niezwykle krzepiący. Oznacza to, że coraz więcej przedstawicieli naszego kraju się rozwija i inwestuje w samych siebie. Oby ta tendencja ciągle się pogłębiała.

Źródło: CBOS

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły