Utrzymać kontakty w branży

Nie da się ukryć, że w budowaniu relacji zawodowych pomaga dzisiaj networking. Stworzenie własnej bazy kontaktów stanowi tu więc kluczowe zadanie. Co robić, by nasze działania w tym zakresie były efektywne?

O bazę kontaktów warto dbać nie tylko wtedy, gdy się już ona znacznie zapełni, ale także wtedy, gdy dopiero jest na etapie tworzenia. Otrzymujesz od kogoś wizytówkę? Zapisz, gdzie i kiedy się poznaliście. Nie zaszkodzi również odnotowanie dodatkowych, charakterystycznych cech tego spotkania lub właściciela wspomnianej wizytówki. Wszystkie tego typu informacje pomogą rozwiać w przyszłości wątpliwości, co do tego, kim jest osoba z wizytówki i powrócić do wspomnianego człowieka.

Równie wskazane jest zapisywanie tam takich informacji jak data urodzin czy imienin. Być może wyślesz do niej kiedyś kartkę z tej okazji i pozwoli to postawić całą relację w zupełnie innym świetle.

Wszystkie te notatki nie muszą być zawarte na wizytówkach. Dobrze jest stworzyć w tym celu specjalny dokument w notatniku lub Excelu. Decydując się na stworzenie takiej bazy, niezależnie od jej formy, musimy pamiętać o aktualizowaniu. Każdą informację o zmianie stanowiska, czy firmy warto w niej odnotowywać. Dobrze prowadzona baza może stać się istotnym narzędziem w poszukiwaniu pracy. Jej zaniedbanie może oznaczać z kolei utratę nowych możliwości.

Liczą się nie tylko zapiski

Czym będą te zapiski, jeżeli nie będziemy od czasu do czasu odnawiać istotnych dla nas kontaktów? Warto dbać o relację z osobami, które mogą się dla nas okazać ważne i znajdą się w kręgu naszych zainteresowań. Możesz się z nimi spotkać na konferencjach, szkoleniach czy spotkaniach biznesowych. Chcesz zmienić pracę? Nawiązuj do tego w rozmowach, proś o wskazówki i porady. Udając się do kogoś po poradę lub z prośbą o skierowanie do odpowiedniej osoby dobrze jest zastanowić się co możemy zaoferować w zamian. I zawsze być otwartym nie tylko na przyjmowanie, ale też udzielanie pomocy. Nie można też zapominać o dziękowaniu. Krótka wymiana zdań, telefon, czy liścik będzie bardzo dobrze o nas świadczył i pokaże szacunek dla osoby, która okazała wsparcie.

Kontakty w sieci

Internet oferuje niezwykle szerokie możliwości budowania sieci kontaktów ponad granicami geograficznymi czy branżowymi. Media społecznościowe – Facebook czy Twitter oraz portale biznesowe sprawiły, że nawiązywanie relacji zawodowych stało się prostsze niż kiedykolwiek. Nie wszędzie możemy być osobiście, dlatego sieć daje nam możliwość uczestniczenia w życiu danej branży na przykład poprzez udzielanie się na forach internetowych.

Źródło: Triple PR

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły