Trudne rozmowy o transplantacji

Ten temat nadal dla niektórych może być trudny – transplantacja narządów wiąże się bowiem z poważnymi decyzjami, które trzeba podejmować w najtrudniejszych momentach, zazwyczaj po stracie kogoś, kto był nam bardzo bliski. Jak Polacy podchodzą do tych kwestii i co tak naprawdę myślą o transplantologii?

Polacy na ogół pozytywnie podchodzą do idei transplantacji narządów. Aprobują to rozwiązanie gdy chodzi o ratowanie zdrowia lub życia innych ludzi. Co więcej, ośmiu na dziesięciu dorosłych wyraża zgodę na to, aby po śmierci pobrano ich narządy do przeszczepu. 11% społeczeństwa jest temu natomiast przeciwne. Od ostatniego badania przeprowadzanego cztery lata temu przez CBOS sporo się zmieniło. Zwiększył się m.in. odsetek osób wyrażających się przychylnie na temat transplantologii.

Mimo, że nie mamy nic przeciwko transplantologii to nadal nie poruszamy tego tematu ze swoimi bliskimi. Jak pokazują badania, trzy czwarte Polaków w ogóle nie rozmawiało ze swoimi bliskimi na te tematy. To prowadzi natomiast do wielu nieporozumień. Po śmierci rodziny nie chcą się zgodzić na oddanie narządów zmarłego tylko dlatego, że nigdy nie poznali jej prawdziwej opinii na ten temat. Zdecydowana większość z nich, bo aż 89% twierdzi, że przekazałaby narządy komuś innemu, gdyby tylko wiedziała, że tego chciała osoba zmarła.

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że w naszym kraju istnieje tzw. zgoda domniemana. Wie o tym obecnie co piąty dorosły (20%). Ich liczba ciągle rośnie, a to oczywiście napawa nadzieją. Ciągle problemem wydaje się być jednak niedostateczna wiedza na temat stanowiska osób bliskich w tej sprawie. Niewiele wiemy również o aspektach prawnych z tym związanych. Trzeba jednak zauważyć również. że choć nadal znaczna część społeczeństwa nie wie, w jaki sposób prawo reguluje wiele kwestii związanych z transplantologią to wzrasta liczba tych, którzy są w tej kwestii zorientowani.

Źródło: CBOS

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły