„To żadne bohaterstwo, to życie”

Czy ktokolwiek z nas może sobie wyobrazić, co czuje zawodowy żołnierz służący w jednostkach specjalnych? Pewnie trudno byłoby nam poznać tajniki takiej pracy, gdyby nie książki i opowieści osób, które podjęły się tej pracy

„Ostatnich gryzą psy” to pierwsza z cyklu książka NAVALA, która przedstawia jego wspomnienia o życiowym nieszczęściu w trudnych sytuacjach oraz o determinacji i ciężkiej pracy, dzięki której początkowe niepowodzenie przekuwa się w sukces. Nie ma tam fałszywej skromności czy unikania odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania.

Autor na kolejnych stronach opowiada o swojej pracy w jednostce GROM. Nie brakuje tam również opisów dotyczących m.in. wysiłku fizycznego aż do bólu i krwi. Podkreśla jednak, że nigdy nie miał wątpliwości w sens wyznaczonego mu zadania. NAVAL nie daje jednak nikomu gotowej recepty na sukces. Sam często powtarza, że każdy dociera do celu w zupełnie inny sposób, jednak wszystkim może się to udać.

Autor, zanim został operatorem GROM-u, był dekarzem, ślusarzem, spawaczem, kelnerem, a nawet drobnym przemytnikiem. Nabyte w cywilu umiejętności pozwoliły mu przejść selekcję i kurs podstawowy, a potem stać się zawodowym żołnierzem i służyć w GROM-ie. Pokazuje czytelnikowi swoją drogę i udowadnia, że aby przetrwać w warunkach bojowych w dżungli i na pustyni, musiał najpierw przetrwać… starsze siostry, szkołę zawodową czy pracę robotnika. Co jednak mówi sam o sobie? „To żadne bohaterstwo, to życie. I wcale nie musi być nudne, wystarczy mieć cel i do niego dobry plan”.

Premiera książki zaplanowana jest na 11 stycznia 2017 r

Źródło: Bellona

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły