Syndrom powakacyjnego powrotu do pracy

Koniec urlopu jest dla wielu pracowników prawdziwą udręką. Muszą się oni bowiem zmierzyć z niejednokrotnie ciążącym im powrotem do pracy. Całe zjawisko z tym związane zostało nawet specjalnie nazwane. „Back to work blues”, a więc zespół napięcia powakacyjnego może być prawdziwą udręką

Paradoksem jest to, że wielu, bo aż około 40% pracowników, jest bardziej zestresowana po niż przed urlopem. Zamiast się zrelaksować zapracowali jednak na zupełnie odwrotne efekty. Mówi się, że wszystko zaczyna się w głowie. Dotyczy to również odpoczynku i relaksowania się. Okazuje się, że mało kto potrafi w pełni wykorzystać urlop. Badania przeprowadzone przez Institute of Leadership and Management pokazują, że co trzeci pracownik podczas dni wolnych od pracy sprawdza służbowe maile, a aż 80% z nich odpowiada na nie. Blisko połowa badanych odbiera telefony służbowe, a co dziesiąty pojawia się w biurze. Nic dziwnego, że już 40% osób czuje się bardziej zmęczona po okresie wypoczynku od pracy. Trudno bowiem wypoczywać i pracować jednocześnie.

To, że przez czas urlopu będziemy się ciągle łączyć z firmą i odbierać maile wiąże się z natłokiem wielu zadań. Może się nam również przez to wydawać, że po powrocie z wakacji czeka nas tak wiele zadań, że już podczas wyjazdu zaczynamy się tym stresować. Wszystko bazuje zatem na naszym nastawieniu. Najlepiej jest ten czas dobrze zaplanować, a przed jego rozpoczęciem zamknąć jak najwięcej projektów czy spraw.

Czy „Back to work blues” da się uniknąć? Skrócenie okresu wypoczynku od pracy to niezbyt dobry pomysł. Ostatnie badania pokazują, że coraz więcej amerykańskich pracowników świadomie ogranicza czas poświęcony na urlop. To zmiany, które postępują w ostatnich czterech dekadach. Wszystko to wynika z naszych obaw o to, że urlop może wpłynąć na spowolnienie rozwoju kariery zawodowej. Wielu ankietowanych twierdzi, że zbyt długi wypoczynek może zostać źle odebrany przez przełożonego. Nic bardziej mylnego. Wnioski płynące z projektu „Time Off” pokazują, że ludzie, którzy wykorzystują w pełni okres urlopowy posiadają o 6,5% większe szanse na podwyżkę bądź awans. Dlaczego? Wypoczęci pracujemy po prostu lepiej. Odpoczynek dobrze wpływa na efektywność i kreatywność, a także motywację do działania.

To naprawdę ważne, aby pracownik był zrelaksowany. W połączeniu z pozytywnym myśleniem może to bowiem generować aż o 37% większą sprzedaż. Aby móc generować lepsze wyniki trzeba jednak od czasu do czasu dać sobie chwilę na odpoczynek.

Źródło: Lightscape

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły