Noworoczne oszczędzanie

Już niedługo wielu z nas zacznie rozmyślać, które z postanowień noworocznych powinno sobie wybrać. Niejednokrotnie będą one dotyczyć finansów i tego, w jaki sposób dbamy o stan naszego portfela. Co zrobić, aby w nadchodzącym roku nasze finanse miały się znacznie lepiej?

Blisko połowa ludzi układa sobie listę postanowień noworocznych. Samo ułożenie ich nie jest jednak problemem. Znacznie gorzej jest, jeśli faktycznie musimy ich dotrzymać. To udaje się jedynie około 8% osób. Tak wynika z raportu The Journal of Clinical Psychology. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest nieodpowiednie oszacowanie własnych możliwości, a także celu. Nie pomaga również to, że zupełnie w siebie nie wierzymy.

Wśród postanowień często pojawiają się te, związane z kwestiami finansowymi. 23% Polaków na początku roku obiecuje sobie oszczędzać pieniądze, a 15% postanawia lepiej zarządzać budżetem domowym. Aby plany z tym związane udało się zrealizować trzeba jednak brać pod uwagę pewne zasady działania. Warto zacząć np. od określenia swoich możliwości i zasobów finansowych oraz czasowych. Bez tego nie będziemy w stanie dostrzec, gdzie są słabe i mocne strony naszego portfela. Po zrobieniu zestawienia finansowego i budżetu domowego, czarno na białym widać, jakie mamy realne możliwości finansowe. Jeśli możemy oszczędzać 200 zł miesięcznie, a w ramach postanowień noworocznych obiecujemy sobie 600 zł miesięcznie, to plan już na starcie jest skazany na porażkę.

Chcąc zrealizować takie postanowienia noworoczne warto również odnaleźć motywację dla swoich działań. Co tak naprawdę skłoniło nas do tych działań? Odpowiedź na to proste pytanie może się okazać kluczowa. Jeśli nie mamy wewnętrznej motywacji, tylko np. czujemy, że „tak wypada” lub chcemy na kimś zrobić wrażenie, to jest to zbyt słaba siła napędowa, aby osiągnąć to co sobie założyliśmy. Każde postanowienie noworoczne ma jakiś cel. Im bardziej będzie on związany z naszymi przekonaniami i osobowością, tym większe ma szanse na powodzenie.

Podstawą jest również klarownie określony cel. Jeśli odpowiednio go zdefiniujemy to znacznie łatwiej będzie nam potem do niego dążyć. Opisując go powinniśmy zadać sobie przede wszystkim pytania: kiedy, jak i w jaki sposób zostanie osiągnięty.

Źródło: Publicis Consultants

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły