Satysfakcjonująca praca gwarantuje udany wyjazd

Dzięki urlopowi można się zrelaksować i nabrać dystansu, ale nie rozwiąże on wszystkich naszych problemów. O co powinniśmy zatem zadbać, aby nasz wypoczynek był udany?

Niektórzy czekają na urlop, ponieważ chcą w tym czasie odbyć podróż życia lub po prostu spędzić więcej czasu ze znajomymi czy rodziną, inni natomiast pragną odpocząć od pracy, oderwać się od niej. Ci drudzy zazwyczaj przez cały rok pracują, mając w perspektywie jeden lub dwa tygodnie wolnego, podczas których nie będą musieli przekraczać progu swojego biura. Wszystko podporządkowują temu krótkiemu okresowi i to on nadaje sens ich życiu. Przemysław Staroń, psycholog z Uniwersytetu SWPS w Sopocie, uważa, że te osoby tak naprawdę nie potrafią wypoczywać.

Z powodu szybkiego tempa życia urlop może wręcz zaszkodzić. Zdarza się nawet, że w czasie pierwszych dni wolnego chorujemy czy przeziębiamy się. To bardzo częsta przypadłość wśród tych, którzy w pracy są w stałej gotowości i można u nich zauważyć spięcie. Dlatego też w ich wypadku urlop nie zawsze może wyjść na zdrowie.

W opinii eksperta – przez cały rok należy zachować równowagę pomiędzy pracą a czasem wolnym. Warto się nauczyć wypoczywać nawet w dzień pracujący, po godzinach pracy. Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku odpowiednie zarządzanie czasem. Należy odpowiedzieć sobie na pytanie: co mogę zrobić, żeby mieć dobry nastrój i odpowiednią dawkę wypoczynku na co dzień. Odpowiednia ilość snu, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna – to w opinii eksperta podstawowe fundamenty udanego wypoczynku.

Warto znaleźć w ciągu dnia czas na wykonywanie czynności, które dają nam przede wszystkim przyjemność. Aby do nich przejść warto przede wszystkim wydzielić w ciągu dnia czas na pracę i czas na wypoczynek. Urlop nie jest rozwiązaniem wszystkich naszych problemów i nie będzie dla nas efektywny, jeśli nie potrafimy znaleźć czasu na wypoczynek w ciągu normalnego dnia pracy czy nawet całego tygodnia. Najlepszym sposobem wejścia w urlop jest płynne przejście. Nie pracujmy na maksymalnych obrotach do ostatniej chwili – radzi psycholog.

Nie ma natomiast idealnego sposobu na spędzenie urlopu. Jednym bardziej posłuży daleki wyjazd, a inni zostaną w tym czasie w domu, ponieważ nie lubią podróży. Niezależnie od formy wypoczynku zadbajmy o to, aby odciąć się od spraw zawodowych. Prawdziwy urlop wymaga też „rozbiegu”, gdyż organizm musi się przystosować do innego trybu funkcjonowania. Dlatego dobrze jest zaplanować urlop na 2-3 tygodnie.

Koniec urlopu zazwyczaj nie jest przyjemny, nawet jeśli lubimy swoją pracę. Jest on związany ze zmianą rytmu dnia i codziennych zajęć. Powrót do pracy psycholog porównuje do deszczowego dnia: dla jednego będzie to dzień depresyjny, który uniemożliwia wyjście na dwór, dla innych – szansa na zaszycie się pod kocykiem z gorącą herbatą i ciekawą lekturą. Aby zmiany nie były jednak zbyt gwałtowne, powinniśmy odpowiednio się nastawić, a więc traktować koniec urlopu jako początek czegoś nowego i wstęp do kolejnych wyzwań. Pierwsze dni w pacy powinny natomiast przebiegać spokojnie. Wszystko po to, aby odpowiednio wdrożyć się w obowiązki po powrocie.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Edyta Nowicka
Polecamy

Powiązane Artykuły