Przetrenowanie wpływa nie tylko na ciało

Wycieńczenie zbyt dużą ilością treningu ma wpływ nie tylko na wyniki sportowe czy zdolności motoryczne. To także poważny ciężar dla mózgu, który daje efekty zbliżone do ogromnego wysiłku intelektualnego.

Syndrom przetrenowania dla niektórych jest tylko kolejnym modnym terminem czy nawet mitem. Zjawisko to jest jednak brane na poważnie przez francuski narodowy instytut sportu (INSEP), który zlecił przeprowadzenie badania na temat wpływu przetrenowania na organizm.

By dostrzec wpływ na organizm, badacze z instytutu Inserm przez 9 tygodni śledzili programy treningowe 37 triatlonistów podzielonych na dwie grupy. W pierwszej byli sportowcy z tradycyjnym programem treningowym. W drugiej program był taki sam przez 6 tygodni, ale w ostatnich trzech tygodniach każda sesja treningowa była o 40% bardziej wymagająca niż u grupy pierwszej.

Efekty tak zwiększonego wysiłku był następnie badane poprzez testy wypełniane przez triatlonistów, a także za pomocą rezonansu elektromagnetycznego. Nie badano więc funkcji motorycznych – negatywny wpływ przetrenowania na mięśnie nie był kwestionowany.

Za to wpływ na mózg okazał się bardzo interesujący, by nie powiedzieć niepokojący. W obszarze kory przedczołowej odpowiedzialnej za podejmowanie decyzji bardzo poważnie spadła aktywność. To efekt podobny do tego po potężnym wysiłku intelektualnym.

zmęczeni

W takim stanie człowiek podejmuje bardziej impulsywne decyzje, które są ukierunkowane na szybką nagrodę, a nie osiąganie długofalowego celu. W przypadku sportowców może to oznaczać decyzję o porzuceniu treningów, przerwaniu występu czy sięgnięciu po doping. W życiu codziennym to np. nieprzemyślane decyzje ekonomiczne.

Mówimy o stanie zbliżonym do wypalenia zawodowego, które destrukcyjnie wpływa na wykonywane czynności i odbiera przyjemność z ich realizacji. Zdaniem badaczy problem jest jak najbardziej realny i w przypadku zawodowych sportowców może znacząco pogorszyć ich wyniki. Kolejne badania mają pomóc ustalić, jakie możliwe interwencje da się podjąć, by możliwie szybko poprawić stan przetrenowanych zawodników.

Źródło: Current Biology

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły