Prezerwatywy lateksowe czy nielateksowe – jakie to ma znaczenie?

Prezerwatywa należy do najstarszych i jednocześnie najpopularniejszych metod antykoncepcji mechanicznej. Producenci takich wyrobów prześcigają się w projektowaniu coraz to nowszych rozwiązań, które mają zapewnić nowe doznania. Jeszcze do niedawna na rynku funkcjonowały wyłącznie wyroby lateksowe. Obecnie w sklepach, aptekach i drogeriach można znaleźć również nielateksowe kondomy. Czym różnią się między sobą prezerwatywy lateksowe od nielateksowych? Podpowiadamy.

Czym charakteryzują się prezerwatywy lateksowe?

Prezerwatywy lateksowe, jak sama nazwa wskazuje, wykonane są z lateksu, czyli koloidalnego roztworu naturalnego kauczuku. Są cienkie, rozciągliwe i nieprzepuszczalne. Prezerwatywy lateksowe dostępne są w wielu różnych wersjach i rozmiarach. Najbardziej klasyczna ma prostą budowę i gładką powierzchnię, a dla zwiększenia komfortu pokryta jest niewielką ilością lubrykantu. Producenci takich wyrobów oferują jednak znacznie więcej modeli lateksowych kondomów, na przykład nawilżane, które zawierają więcej lubrykantu, smakowe czy prążkowane.

Zazwyczaj dostępne są one w standardowym rozmiarze, którego średnica wynosi 53 lub 56 mm, długość 180 mm, a grubość ścianek takiego wyrobu to 60-70 mikronów. Wadą prezerwatyw lateksowych jest jednak fakt, iż lateks jest dość gruby, a więc może być odczuwalny podczas stosunku. Co więcej, lateks jest też dość silnym alergenem. Dlatego u kilku procent populacji wywołuje on reakcje uczuleniowe. Nierzadko nie można łączyć go z innymi wyrobami intymnymi, ponieważ mogą one wpłynąć na jego skuteczność.

Czym wyróżniają się prezerwatywy nielateksowe?

Prezerwatywy nielateksowe powstały z myślą o osobach, które są uczulone na lateks. Dlatego producenci poszukiwali materiału, który z jednej strony nie wykazywałby działania alergennego, a z drugiej charakteryzowałby się zbliżoną skutecznością do lateksu. Do produkcji prezerwatyw nielateksowych wykorzystuje się poliizopren, poliuteran oraz syntetyczną żywicę AT-10.

Większość producentów do produkcji kondomów stosuje ten pierwszy materiał. Poliizopren to substancja zbliżona do lateksu, czyli naturalnego roztworu kauczuku, nie zawiera jednak w swoim składzie alergizujących białek. Jednocześnie zachowuje inne zalety lateksu, a więc miękkość i wytrzymałość. Dużą zaletą prezerwatyw nielateksowych jest również fakt, iż można je łączyć z żelami intymnymi. Są też cieńsze i w dotyku przypominają ludzką skórę, dlatego pojawiają się opinie o tym, że zapewniają lepsze doznania podczas zbliżeń niż wersje lateksowe. Nie mają również specyficznego zapachu.

źródło: Materiał zewnętrzny Partnera

grafika: www.freepik.com

Michal Karas

Autor

Michal Karas

Polecamy

Powiązane Artykuły