Praca szuka człowieka

Wygląda na to, że coraz częściej to nie ludzie szukają pracy, a praca szuka ludzi. 45 proc. pracodawców deklaruje bowiem, że ma trudności w pozyskaniu pracowników. Jakich pracowników najtrudniej jest znaleźć?

Wspomniane 45 proc. to najwyższy wynik od ostatnich 6 lat. W zestawieniu globalnym, obejmującym 43 państwa na całym świecie, nasz kraj znalazł się w pierwszej połowie, prześcigając jednocześnie średnią globalną. Na szczycie grup zawodowych obarczonych największym niedoborem talentów uplasowali się wykwalifikowani pracownicy fizyczni, inżynierowie oraz kierowcy. To jednak nie koniec zestawienia.

Od kilku kolejnych lat, grupą zawodową, której przedstawicieli znaleźć jest najtrudniej są wykwalifikowani pracownicy fizyczni. Do puli tej należą m.in. mechanicy, elektrycy, spawacze, monterzy, operatorzy wózków widłowych, murarze, drukarze, stolarze czy tokarze. Na drugim miejscu znaleźli się kierowcy, a zaraz za nimi inżynierowie, którzy zamykają pierwszą trójkę. Na kolejnym miejscu uplasowali się operatorzy produkcji/ maszyn.

Na piątym miejscu uplasowali się natomiast niewykwalifikowani pracownicy fizyczni. Niezbyt łatwo jest również znaleźć kogoś na stanowiska techników z różnych obszarów. a także personelu rozwijającego się ciągle sektora restauracje i hotele, zajmujących odpowiednio miejsca szóste i siódme. Otoczeni stereotypem najtrudniejszych do znalezienia, pracownicy działów IT znaleźli się dopiero na ósmej pozycji. Do pierwszej dziesiątki zmieścili się także lekarze, personel medyczny oraz kierownicy działów handlowych.

Dlaczego tak trudno jest firmom znaleźć niektórych pracowników. Jako jeden z powodów specjaliści podają przestarzałe sposoby rekrutacji i zarządzania pracownikami. W związku z tym rola działów HR jest niezwykle ważna, a ich istnienie w firmie ma spory wpływ na sukces tej organizacji.

Źródło: ManpowerGroup

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły