Dom zgodny z planem

Decydując się na nowy dom musimy dokonać wielu wyborów. Część decyzji jest rozstrzygana już na etapie projektowania. Wcale nie trzeba jednak projektować domu od podstaw. Warto w tej kwestii zdać się na specjalistów i wybrać jedno z gotowych rozwiązań 

Na co zwracamy uwagę wybierając projekt domu? Liczy się przede wszystkim funkcjonalność, ponadczasowość oraz optymalny metraż naszego nowego lokum. Mimo, że bazy architektów pełne są takich pomysłów to nadal powstają nowe, które wpisują się w wyobrażenia kolejnych odbiorców. Firmy sprzedające gotowe projekty domów mają w swojej ofercie zwykle od kilku do nawet kilkunastu tysięcy propozycji. Domy nowoczesne, tradycyjne, mniejsze, większe – architekci dbają, by każdy znalazł coś dla siebie.

Osoby zainteresowane projektami domów coraz częściej zwracają uwagę m.in. na to czy ich lokum będzie miało formę odważnej bryły. Ważne są dla nich także przeszklenia. Nie da się jednak ukryć, ze to te zachowane w tradycyjnej formule są najczęściej wybieranymi.

Dlaczego w tym wszystkim warto się decydować na gotowe projekty? Tego typu rozwiązania są z pewnością wygodne, ale i pozwalają nam na wprowadzenie własnych zmian, gdy którykolwiek element będzie rozbieżny z naszą wizją. Dobrze jest jednak na początku zapoznać się ze sporą ilością projektów, aby dzięki temu znaleźć ten jeden, idealny.

Rozważając kierunek poszukiwań, warto przyjrzeć się najpopularniejszym projektom, jakie w ostatnim czasie zostały kupione. Dzięki temu zobaczymy, jak osoby będące w przeszłości w takiej samej sytuacji podejmowały decyzję i co spowodowało, że wybór padł na taką, a nie inną propozycję. Zawężając zakres poszukiwań, warto określić, ile dom powinien mieć pokoi – czy każdy mieszkaniec ma mieć przestrzeń dla siebie, czy dzieci będą miały jeden wspólny pokój, czy potrzebne jest pomieszczenie na biuro lub gabinet. Ten parametr pomoże wskazać odpowiednią powierzchnię nieruchomości. W zależności od budżetu, można zastanowić się nad podpiwniczeniem budynku, aranżacją poddasza. Dodatkowo trzeba będzie określić, czy potrzebny jest garaż, a jeśli tak – ile powinien mieć stanowisk. Istotny będzie również styl domu. Może być tradycyjny, nowoczesny, dworkowy, willowy czy góralski. Który z nich wybierzemy? To już kwestia bardzo indywidualna.

Źródło: Publicon

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły