Polacy – specjaliści od łazików

To już nie pierwszy raz, kiedy drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej deklasuje konkurencje i wygrywa prestiżowe zawody łazików marsjańskich. W pierwszej trójce University Rover Challenge znalazł się również zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego

University Rover Challenge to prestiżowe zawody, na które studenci z całego świata przygotowują łaziki marsjańskie. W tym roku odbywały się one między 2 a 4 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS.

W szranki stanęło 28 zespołów z całego świata, w tym siedem z naszego kraju. W ubiegłym roku zwyciężył w nim zespół Legendary Rover Team. W tym roku potwierdził on tylko swoją dobrą passę i po raz kolejny zdobył pierwsze miejsce. Drużyna liczyła osiem osób (jedna kobieta i siedmiu mężczyzn).

Zaraz po nich uplasowała się ekipa WSU Everett Engineering Club z amerykańskiego Washington State University. Trzecie miejsce zajął natomiast kolejny polski zespół: Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Wśród czternastu najlepszych drużyn konkursu, które rywalizowały w finale Ares, znalazły się jeszcze trzy polskie drużyny. Na piątym miejscu był zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, na siódmym #next team z Politechniki Białostockiej, a na dziesiątym PCz Rover Team z Politechniki Częstochowskiej.

W tegorocznych zawodach University Rover Challenge zespoły – po raz pierwszy w historii zawodów – przypisano do udziału w jednym z dwóch finałów. W finale Ares znalazły się zespoły, które zdobyły najwięcej punktów we wcześniejszym półfinale. W drugim finale Phobos mierzyły się drużyny, które w półfinale uzyskały gorszy wynik i wywalczyły miejsca w drugiej połowie konkursowej tabeli. W tym finale najlepszy był Mars Rover Design Team z Missouri University of Science & Technology. Drugie miejsce zajęła drużyna Rovata z Chungnam National University, mieszczącego się w Korei Południowej. Trzecie miejsce wywalczył polski zespół: Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej. Na czternastym miejscu uplasowała się drużyna SKA Robotics z Politechniki Warszawskiej.

Po tych zawodach z pewnością możemy być dumni z polskich studentów. Co więcej, z roku na rok przybywa młodych ludzi z naszego kraju, którzy biorą udział w tej rywalizacji. Ich sukcesy przyczyniły się także do tego, że Polsce przyznano prawo organizacji zawodów European Rover Challenge, a wiec europejskiej edycji zawodów University Rover Challenge.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Karol Pisarski
Polecamy

Powiązane Artykuły