Polacy nie badają się regularnie w ramach profilaktyki raka prostaty

  • Jak co roku, w listopadzie odbywa się wiele akcji mających przypomnieć mężczyznom o regularnych badaniach w ramach profilaktyki nowotworów prostaty i jąder.
  • Rak prostaty jest na trzecim miejscu wśród najczęstszych przyczyn zgonu z tytułu nowotworu wśród mężczyzn.
  • Testy na raka prostaty są dopiero na 14 miejscu wśród badań, które panowie najczęściej wykonują.

Już od wielu lat, także w Polsce, w listopadzie odbywa się wiele akcji informacyjnych na temat konieczności wykonywania regularnych badań profilaktycznych w kierunku „męskich” nowotworów. Najbardziej rozpoznawalną jest akcja Movember, której symbolem jest zapuszczanie wąsów w tym miesiącu. Celem organizatorów jest zachęcanie do systematycznego wykonywania testów. W wielu miastach organizowane są też bezpłatne konsultacje i badania. Chociaż co roku akcja zatacza coraz szersze kręgi i dociera do dużej liczby osób, to mężczyźni nadal są niechętni profilaktyce, w każdej postaci. To błąd, zwłaszcza w kwestii nowotworów. Rak prostaty jest na trzecim miejscu najczęstszych przyczyn śmierci mężczyzn z tytułu raka w UE. Co więcej, jest na drugim miejscu wśród najczęściej diagnozowanych w ogóle. Należy pamiętać, że w przypadku raka prostaty czy jąder, podobnie jak przy innych schorzeniach, podstawą skutecznego leczenia jest szybkie wykrycie problemu, do czego przyczynia się regularne sprawdzanie stanu zdrowia. Jedna z firm ubezpieczeniowych sprawdziła, jak badają się mężczyźni.

– Profilaktyka „męskich” nowotworów nie jest skomplikowana. Analiza poziomu PSA, czyli podstawowe badanie wykrywające raka prostaty, polega wyłącznie na pobraniu krwi o dowolnej porze dnia. Jest to bardzo proste badanie i nie wymaga wiele czasu i przygotowań. Mimo że znajduje się dopiero na 14. miejscu wśród badań wykonywanych przez mężczyzn, to i tak zauważamy, że sytuacja z roku na rok się poprawia. Rok temu testy te były na 20. miejscu. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka nowotworowego ze względu na obciążenia genetyczne, wiek czy inne czynniki sprzyjające rozwojowi choroby powinny systematycznie wykonywać ten test. Z kolei w przypadku raka jąder pierwszym działaniem, jest samodzielne sprawdzanie, czy nie pojawiają się na nich guzki – zauważa Xenia Kruszewska, Dyrektor Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych w firmie ubezpieczeniowej, która zleciła badania.

Analiza PSA znajduje się w grupie tzw. markerów nowotworowych, czyli najprostszych do wykonania testów z krwi. Za ich pomocą można wykryć różne nowotwory. Przykładowo, marker CEA pozwala wykryć raka jelit i odbytu, antygen CA 19-9 stosuje się w przypadku diagnostyki trzustki, a podwyższony poziom CA 15-3 może sygnalizować nowotwór piersi.

Z jakich świadczeń medycznych korzystają mężczyźni?
Większość mężczyzn nie dba prawidłowo o zdrowie ani nie bada się regularnie. Bagatelizują też dolegliwości. W związku z tym, jeżeli już udają się do lekarza, to z poważnym problemem, często w zaawansowanej fazie rozwoju. Potwierdzają to statystyki firmy ubezpieczeniowej, która zleciła badania. Wynika z nich, że panowie 2 razy rzadziej korzystają ze świadczeń medycznych w porównaniu z kobietami. Jeżeli zdecydują się już wybrać do lekarza, to kierują się zazwyczaj do internisty, ortopedy/traumatologa lub dermatologa/wenerologa. Z kolei do najczęściej wykonywanych badań należą morfologia krwi z rozmazem, sprawdzenie poziomu glukozy, ogólne badanie moczu, próby wątrobowe oraz analiza TSH.

5 świadczeń medycznych, z których mężczyźni korzystają najczęściej:
– konsultacje internistyczne,
– morfologia krwi z rozmazem,
– konsultacje u ortopedy/traumatologa,
– glukoza na czczo,
– badanie ogólne moczu.

źródło informacji prasowej: Brandscope Sp. z o.o. spółka komandytowa

Aneta Zadroga
Polecamy

Powiązane Artykuły