„Od oddechu do oddechu”, czyli Wojciech Młynarski i jego twórczość

Któż z nas nie zna takich utworów jak „Jesteśmy na wczasach” czy „Kocham Cię życie!”. Te piosenki nuci już kolejne pokolenie, które nie może się oprzeć talentowi Wojciecha Młynarskiego i jego twórczości

Wojciech Młynarski ma zdolność opisywania trudnej, a czasami nawet pozbawionej sensu rzeczywistości w sposób lekki, przystępny i dowcipny. Mistrz puenty, jak z pewnością można go określić, pisał dla największych, a jego teksty nuciła cała Polska. Nic co wyszło spod jego pióra nie traci na swojej aktualności także i obecnie. Są to wiersze, które zawsze trafiają w punkt. Każdy z nas choć raz w życiu odniósł  się do słów „Róbmy swoje”. Jeremi Przybora zaliczył go do „trójcy wieszczów polskiej piosenki” obok Agnieszki Osieckiej i Jonasza Kofty. Najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego, które właśnie trafia w ręce czytelników, jest hołdem oddanym twórczości genialnego poety. Już niedługo na półki trafi bowiem publikacja „Od oddechu do oddechu. Najpiękniejsze wiersze i piosenki”.

Wojciech Młynarski ( ur. 1941) jest absolwentem Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, a także filologiem, poetą, satyrykiem, artystą kabaretowym, konferansjerem, dramaturgiem, scenarzystą, librecistą, tłumaczem, felietonistą, kompozytorem, reżyserem teatralnym i wykonawcą swoich utworów. Na koncie ma ponad 2000 tekstów piosenek. Debiutował na początku lat sześćdziesiątych w kabarecie i teatrze studenckiego klubu Hybrydy. Współpracował z kabaretami Dudek, Owca i Dreszczowiec.

Przez lata był związany ze sceną Teatru Ateneum, na której stworzył legendarne spektakle „Brel”, „Wysocki” „Hemar – piosenki i wiersze” „Młynarski – recital” . Uznawany jest za twórcę nowej formy artystycznej – felietonów śpiewanych. Jego piosenki, pisane m.in. dla Skaldów, Hanny Banaszak, Kaliny Jędrusik, Haliny Kunickiej, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego, Alicji Majewskiej, Ewy Bem, Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Michała Bajora, Krystyny Prońko czy Ireny Santor stały się ponadczasowymi przebojami. Odznaczony Złotym Medalem „Gloria Artis”, Złotym Krzyżem Zasługi oraz tytułem Mistrza Mowy Polskiej.

Źródło: Prószyński Media

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły