Najlepsze polskie uczelnie

W gronie najlepszych uniwersytetów na świecie znalazły się dwie polskie uczelnie. Uniwersytet Jagielloński i Warszawski zakwalifikowały się do piątej setki. W poprzednich latach zajmowały jednak lepsze pozycje

Lista Szanghajska (Academic Ranking of World Universities), a więc ranking najlepszych szkół wyższych na świecie publikowany jest od 2003 r. Za jego przygotowanie odpowiedzialny jest Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Podobnie jak w ubiegłych latach tak i w tym roku, na samym szczycie rankingu znalazł się amerykański Harvard. Zaraz po nim w zestawieniu są również inne uczelnie z USA: Stanford oraz University of California z Berkeley. Najlepsza europejską uczelnią w rankingu jest brytyjski Cambridge, który w tym roku awansował na 4. miejsce (rok temu był na miejscu 5).

W rankingu pojawiły się również polskie uczelnie. Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński zanotowały pierwszy od niemal początku istnienia zestawienia zauważalny spadek pozycji. Od ponad dziesięciu lat znajdowały się w czwartej setce, tym razem spadły jednak do piątej. Dokładne miejsca uczelni na rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe uczelnie wymieniane są już tylko w grupach liczących 50 czy 100 uczelni.

Na jakiej podstawie oceniane są uczelnie? Ranking szanghajski tworzony jest na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów czy pracowników, którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę najczęściej cytowanych naukowców, liczbę publikacji w czasopismach „Nature” czy „Science”, liczbę publikacji wymienionych w wybranych indeksach cytowań. Wstępnie branych pod uwagę jest ponad 1000 uczelni, z nich jednak wybieranych jest 500 najlepszych.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły