Najlepsi dostaną staże

Kilkoro polskich studentów, zaangażowanych m.in. w działalność studencką, dostanie szansę stażu w Kongresie Stanów Zjednoczonych i Parlamencie Zjednoczonego Królestwa. Trwa rekrutacja do drugiej edycji programu Transatlantic Future Leaders Forum.

Transatlantic Future Leaders Forum (TFLF) to organizacja, która ma umożliwiać najzdolniejszym polskim studentom odbycie stażu w biurach przedstawicieli władzy ustawodawczej w Waszyngtonie i Londynie.

Od 5 stycznia obywatele polscy, studiujący na krajowych i zagranicznych uczelniach, mogą zgłaszać się do drugiej edycji programu, która odbędzie się latem. Aplikacje przyjmowane są wyłącznie poprzez formularz umieszczony na stronie TFLF.

Kandydaci powinni wykazać się zaangażowaniem m.in. w działalność studencką. Doświadczenie w sektorze NGO będzie uznane za dodatkowy atut kandydata. Osoby wybrane do drugiego etapu będą miały szansę zaprezentowania się w czasie egzaminu ustnego w Warszawie w dniach 7-8 kwietnia br. Profile najlepszych kandydatów zostaną polecone przez komisję egzaminacyjną osobom nadzorującym staże w biurach poszczególnych partnerów programu w Waszyngtonie i Londynie.

Ambasada USA przyzna na cele programu grant, który wybranym w procesie rekrutacji stażystom, pozwoli pokrycie części kosztów takich jak: bilet lotniczy czy koszty zakwaterowania w Waszyngtonie, a także pomoże zorganizować stażystom spotkania z przedstawicielami administracji rządowej USA.

Pierwszą edycję programu zorganizowano w 2016 roku. Trójka stażystów udała się w sierpniu 2016 r. na staże do Waszyngtonu, a dwóch studentów zostało przyjętych na praktyki w Wielkiej Brytanii. TFLF zorganizowało także stażystom kilkanaście spotkań okołostażowych. W Waszyngtonie studenci odwiedzili m.in. fabrykę Boeinga w Charleston oraz Departament Stanu USA. Odbyli również spotkania m.in. z prof. Josephem Stiglitzem w Banku Światowym, Ianem Brzezinskim w Atlantic Council oraz byłym ambasadorem RP w USA – Ryszardem Schnepfem.

„Udział w programie pozwolił mi zobaczyć, jak funkcjonują instytucje, gdzie zapadają najważniejsze polityczne decyzje Ameryki. Poza zdobytą wiedzą i poznanymi ludźmi, pozwolił mi spojrzeć na moje plany zawodowe z dużo szerszej perspektywy” – komentuje absolwent pierwszej edycji programu Wiktor Rybicki. Stażyści londyńscy z kolei odbyli spotkania z czołowymi przedstawicielami takich instytucji i przedsiębiorstw jak Barclays, Wells Fargo, APCO Worldwide czy Institute of Directors.

W kolejnych latach założyciele TFLF planują stopniowo rozwijać program stażowy, by dać szansę skorzystania z niego jak największej liczbie wybitnych polskich studentów.

Program TFLF powołali absolwenci podobnych praktyk organizowanych przez US-EU Government Initiatives (USEUGI) – instytucji działającej w latach 2004-2014. Program zawieszono w 2014 roku, grupa absolwentów tego programu zebrała się jednak pod koniec 2015 roku i postanowiła kontynuować tamtą inicjatywę, powołując do życia TFLF.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Ela Makos

Autor

Ela Makos

Polecamy

Powiązane Artykuły