Męskie spojrzenie na włosy

Urok, atrakcyjność, większa pewność siebie – to tylko niektóre z zalet wynikających z posiadania zdrowych i zadbanych włosów, jakie wymieniają polscy mężczyźni – wynika z raportu „Męska głowa do kontroli”. Jednak aż 2 na 5 mężczyzn zauważa u siebie pierwsze oznaki łysienia i nie czuje się z tym dobrze. Jak to się przekłada na ich samopoczucie?

Czy Polakom zależy na włosach?
W ramach raportu „Męska głowa do kontroli” sprawdzono, jak ważne dla mężczyzn są włosy w kontekście ich całego wizerunku. Wyniki pokazują, że co piąty mężczyzna uważa włosy za atrybut męskości. Według panów, zadbana fryzura świadczy o wizerunku (prawie 26%). Włosy dodają Polakom także uroku, urody i atrakcyjności (prawie 20%), sprawiają, że jest się bardziej męskim i przystojnym (ponad 17%), a także wpływają
na bycie atrakcyjnym w oczach kobiet (prawie 7%).

Łysienie – jak częsty to problem?
2 na 5 mężczyzn zauważyło u siebie pierwsze oznaki łysienia. Co oczywiste, im starsza wiekowo grupa, tym jest w niej więcej mężczyzn łysiejących.
Stresująca praca, brak odpowiednio zbilansowanej diety i ruchu, nadmiar obowiązków – to tylko niektóre z czynników wpływających na nadmierną utratę włosów przez mężczyzn. Pomimo zmieniających się przyzwyczajeń pielęgnacyjnych wśród Polaków, panowie wciąż jeszcze niewystarczająco dbają o swoje włosy. Zaczynają działać dopiero wtedy, kiedy problem jest już widoczny w postaci pogłębionych zakoli na czole bądź widocznej łysiny w okolicy ciemieniowej na szczycie głowy – komentuje Anita Tarajkowska – Olejnik, specjalista, dermatolog.

Lekcja profilaktyki
Najczęstszą przyczyną wypadania włosów u mężczyzn jest łysienie androgenowe. Jego pierwsze objawy zaobserwować może co trzeci mężczyzna w wieku między 25. a 40 rokiem życia i około 60% mężczyzn w wieku około 50 roku życia. W przypadku tego rodzaju łysienia,  najlepiej zatrzymać jego postęp we wczesnym stadium, kiedy jeszcze nie doszło do całkowitej miniaturyzacji mieszków włosowych.
Do problemu nadmiernie wypadających włosów u mężczyzn  należy podejść kompleksowo. Wcześnie wykryte objawy łysienia androgenowego można zatrzymać poprzez zablokowanie przemiany testosteronu w dihyrotestosteron (DHT), wzmocnienie, poprawę ukrwienia i odżywienia mieszka włosowego, a także ograniczenie wydzielania łoju – komentuje dr Anita Tarajkowska – Olejnik, specjalista dermatolog.

Najskuteczniejszą formą przeciwdziałania nadmiernemu wypadaniu włosów jest profilaktyka. W wielu przypadkach, odpowiednio zbilansowana dieta, unikanie sytuacji wywołujących stres, nieobciążanie włosów zbyt dużą ilością środków stylizujących a przede wszystkim stosowanie preparatów wzmacniających wzrost włosów pozwala uniknąć problemu.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów pielęgnacyjnych dedykowanych mężczyznom, które skutecznie przeciwdziałają nadmiernemu wypadaniu włosów. Warto jednak wybierać takie, które zawierają wartościowe składniki skutecznie wpływające na pobudzenie i wzmocnienie mieszka włosowego – komentuje Anita Tarajkowska – Olejnik.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 03-09.02.2016 r., na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1003 mężczyzn, w wieku 20-50 lat.

Źródło: InnerLook Public Relations

Marek Nowak

Autor

Marek Nowak

Polecamy

Powiązane Artykuły